Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Kodeń: XII Szkolny Jarmark Podlaski (galeria)

18 maja, po dwuletniej przerwie spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi, w murach Zespołu Placówek Oświatowych w Kodniu odbył się XII Szkolny Jarmark Podlaski, wydarzenie kulturalne w całości poświęcone tradycji, zwyczajom i obrzędom naszego regionu.

Kocham Ciebie wiosko moja
Za podlaską gwarę,
Za pachnące chlebem pola
Za wszystko, co stare

(…)
Ukochałam ciebie wiosko,
Jak swą własną duszę.
Nigdzie ja stąd nie odejdę.
Już tu zostać muszę.

Tegoroczną biesiadę poprowadzili uczniowie klas VII Gabriela Saczuk (kl. VIIa) i Mateusz Roszkowski (kl. VIIb), którzy wystąpili w ludowych strojach podlaskich nadbużańskich. Program artystyczny  tańcem regionalnym rozpoczęły dzieci z przedszkola (grupa 5-latków) pod opieką artystyczną Pawła Szyca. Licznie zgromadzona publiczność przyjęła najmłodszych tancerzy bardzo życzliwie, a występ nagrodziła gromkimi brawami. Uczniowie klasy IIb zaprezentowali wiersze: „Wiejskie życie” i „Wsi polska” oraz ludową piosenkę „Laboga dziewuszki”.

Nieodzownym elementem każdego jarmarku jest widowisko obrzędowe, którego najważniejszym celem jest pokazanie dzieciom i młodzieży codziennego życia mieszkańców wsi, pełnego obowiązków, ciężkiej pracy, przywiązania do skrzętnie pielęgnowanych w domowym zaciszu zwyczajów i zachowań. W tym roku uczniowie klas VII z udziałem chóru szkolnego brawurowo przedstawili
„U Marcinowej na wiosnę”. Sceneria obrazująca wnętrze dawnej wiejskiej chaty wraz ze zgromadzonymi w niej przedmiotami, a przede wszystkim gra aktorska naszych uczniów i stroje, dopełniły całości. Przedstawienie wywołało duże zainteresowanie publiczności,
a artyści otrzymali wiele gratulacji i słów uznania za swoją trudną i odpowiedzialną pracę. Ponadto chór szkolny pod opieką Reginy Hasiewicz zaprezentował program artystyczny składający się z wiązanki pieśni ludowych wzbogaconych układem choreograficznym w wykonaniu najmłodszych chórzystów. Nowym elementem tegorocznej biesiady była prezentacja wybranych zasad savoire-vivr`u, o których należy pamiętać niezależnie od epoki, w której żyjemy. Pokaz został entuzjastycznie przyjęty. Widzowie zwrócili uwagę na profesjonalną grę aktorską naszych uczniów.

Jarmarkowe biesiady to też poezja z dorobku twórczego artystów z naszego regionu. W tym roku społeczność szkolna wraz z licznie przybyłymi gośćmi miała przyjemność wysłuchać utworów miejscowych poetek Beaty Kupryś z Kostomłot „Dotknęliśmy przeszłości” oraz Stanisławy Potajczuk z Kodnia „Wiatr 2012” w wykonaniu uczennic: Dominiki Magier, Kaliny Wojewody i Julii Mareckiej.

Tegoroczną biesiadę z bogatą i różnorodną kulturą naszego regionu zakończył występ uczennicy klasy III Aleksandry Szywacz i piękne wykonanie ludowej piosenki ukraińskiej „Tyż mene pidmanuła”. Ludowa melodia w wykonaniu uczennicy była nie tylko symbolem wielokulturowości naszego regionu, ale także wyrazem solidarności z Ukrainą i jej mieszkańcami, którzy przeżywają obecnie bardzo trudne chwile. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy prac: rękodzieła Walerii Magier z Dobromyśla oraz prac uczniowskich – pocztówka z Kodnia, kapliczka Maryjna. Drugą część XII Szkolnego Jarmarku Podlaskiego stanowiła degustacja regionalnych wypieków przygotowanych przez pracowników i nauczycieli szkoły.

Dyrekcja szkoły, nauczyciele i społeczność uczniowska bardzo dziękują wszystkim gościom za obecność, słowa uznania, życzliwość i uświetnienie tego wydarzenia, tak ważnego w życiu szkoły.

Niestety w tym roku impreza była trochę uboższa, nie zaprosiliśmy żadnego zespołu tanecznego. W latach poprzednich występowały zespoły tańca ludowego „Dzieci Podlasia” z Międzyrzeca Podlaskiego i „Drelowiacy” z Drelowa oraz zespoły MDK z Włodawy i Wisznic. W tym roku zatańczyły przedszkolaki z naszego przedszkola, a najważniejszym wydarzeniem było widowisko obrzędowe przygotowane przez uczniów z klas siódmych pod kierunkiem wychowawców Reginy Hasiewicz i Grażyny Micewicz, które wspierały Maria Sosnowska, Teresa Jowik, Izabela Podsiadły i Małgorzata Saczuk. Obok uczniów i nauczycieli ZPO w Kodniu występy obejrzeli zaproszeni goście, uczestnicy WTZ i ŚDS w Kodniu, obecni byli również rodzice – podsumowuje dyrektor ZPO w Kodniu Jacek Malarski.

 

materiał/tekst: Teresa Jowik, nauczycielka ZPO w Kodniu
zdjęcia: ZPO w Kodniu
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama