Reklama

Międzyrzec Podlaski: Pałac Potockich pięknieje w oczach (film) (galeria)

Trwa modernizacja Pałacu Potockich - jednej z wizytówek Międzyrzeca Podlaskiego. Wymiana poszycia dachowego, prace konserwatorskie, nowa elewacja to elementy projektu "Rewitalizacji i adaptacji na cele kulturalne dawnego Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim", którego celem jest ożywienie społeczności i zwiększenie dostępności zasobów dziedzictwa kulturowego miasta, a także wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem poprzez zapewnienie im już po uruchomieniu obiektu usług społecznych, kulturalnych, miejskich, turystycznych, edukacyjnych, rekreacyjnych i wypoczynkowych. O postępach prac rozmawiamy z zastępcą burmistrza Pawłem Łysańczukiem.

Modernizowany od kilku lat obiekt już dziś przyciąga wielu amatorów zieleni i spokoju. Parkowe alejki zachęcają do spacerów, a ukryty wśród drzew plac zabaw codziennie jest pełny dzieci. – Park to jedno z najciekawszych miejsc w Międzyrzecu Podlaskim, więc lubimy się nim chwalić. Wiemy, że ludziom też się tu podoba i dobrze się w nim czują. A dzieje się tutaj sporo, jak na warunki Międzyrzeca – zauważa zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk

Na budynku zmieniono już pokrycie dachowe, a obecnie trwają prace renowacyjne na zewnątrz budynku. Remont wykonuje bialska firma PNB Pawła Niczyporuka, która w swoim portfolio ma takie realizacje jak m.in. Park Radziwiłłowski w Białej Podlaskiej, Kurię Biskupią w Siedlcach czy kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Podlaskim. Prace w Międzyrzecu postępują, a sam budynek wygląda coraz bardziej reprezentacyjnie. – Myślę, że im dalej w ciągu roku będziemy brnąć i przekładać kartki z kalendarza, tym te prace będą bardziej widoczne – stwierdza nasz rozmówca.

Termin realizacji prac został wydłużony ze względu na ich zakres i złożoność. Zgodnie z harmonogramem remont ma się zakończyć w drugim kwartale 2023 r. Inwestorzy nie przewidują zagrożeń płynących z obecnej niestabilności rynku towarów i usług. – Przetarg na remont pałacu odbył się na szczęście dwa lata temu, kiedy ceny były w miarę stabilne. Miło nas zaskoczył, bo spodziewaliśmy się wyższych kwot. Wiadomo, prace dodatkowe zawsze się pojawiają, ale na to jesteśmy przygotowani – zapewnia Paweł Łysańczuk.

Koncerty, spotkania, wystawy, ekspozycje, plenery, praca na co dzień z dziećmi, młodzieżą, seniorami to przyszłe główne kierunki wykorzystania odrestaurowanego Pałacu Potockich. 

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Biper TV
film: Mariusz Maksymiuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama