Reklama

Międzyrzec ogranicza częstotliwość koszenia trawy

Urząd Miasta Międzyrzec Podlaski poinformował, że wzorem takich miasta jak Gdańsk, Warszawa czy Siedlce w roku 2022 ogranicza częstotliwość koszenia trawy na części miejskich trawników. Decyzja podyktowana jest względami ekologicznymi, przede wszystkim ryzykiem suszy i potrzebą zatrzymania zwiększonej ilości wody w glebie.

W tym roku w większości miejsc trawa będzie koszona tylko 2-4 razy, natomiast częściej tam, gdzie jest to wymagane względami bezpieczeństwa lub estetyki., czyli w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych i ścieżek rowerowych.

Z roku na rok obserwujemy jak zmienia się klimat, mamy bardzo długie okresy suszy z gwałtownymi opadami deszczu. Niekoszone trawniki utrzymują w glebie wodę, ochładzają miasto, oczyszczają powietrze, a w dodatku nic nie kosztują.” – czytamy na stronie Urzędu Miasta Międzyrzec Podlaski.

Urzędnicy argumentują potrzebę ograniczenia koszenia trawy korzystnymi efektami, wśród których wymieniają: zatrzymanie wilgoci, pochłanianie zanieczyszczeń przez źdźbła, zapobieganie erozji gleby, umożliwienie rozsiewania różnorodnych roślin i stworzenie dobrych warunków życia dla owadów zapylających. Ponadto, jak podają, 250 mkw. trawnika to dzienne zapotrzebowanie na tlen, a sam trawnik jest chłodniejszy od betonu o kilka stopni Celsjusza.

 

materiał: Urząd Miasta Międzyrzec Podlaski
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama