Reklama

Łuniew: Dąb Alojzy przedmiotem skargi

Ustanowiony w dniu 29 marca br. pomnikiem przyrody Dąb Alojzy rosnący na prywatnej działce w Łuniewie stał się przedmiotem skargi GDDKiA, która podważa tę kwestię powołując się na nieuwzględnienie przez Gminę Międzyrzec działań planistycznych związanych z budową autostrady. Gmina podtrzymuje swoje stanowisko w tej sprawie.

Wysoki na 20 metrów dąb, wyrastający z jednego pnia, z obwodami zmierzonymi na wysokości 130 cm wynoszącymi 352 cm i 377 cm rośnie na działce prywatnej w Łuniewie od 1932 r. i, jak podaje obecny właściciel działki, został posadzony przez jego ojca Alojzego. W marcu Rady Gminy Międzyrzec Podlaski ustanowiła go pomnikiem przyrody nadając mu imię Zdzisław. Wkrótce, na wniosek właściciela działki, imię zmieniono na Dąb Alojzy.

Więcej o Dębie Alojzy:
Łuniew: Wiekowy dąb otrzymał nowe imię <<==>> LINK

Drzewo stało się przedmiotem skargi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, której przekazanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie stało się tematem XLIII Sesji Rady Gminy Międzyrzec Podlaski i uchwały podjętej w dniu 16 maja br. 

W związku z opracowaniem dokumentacji GDDKiA uważa, że Rada Gminy nie miała takiej kompetencji i nie uwzględniła działań planistycznych. Zgodnie z procedurą nasi radcy prawni przygotowali stosowną odpowiedź podtrzymującą nasze stanowisko – wyjaśnił Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztof Adamowicz. – GDDKiA powołuje się na kwestię związaną z budową autostrady, podczas gdy przedmiotowy dąb rośnie w pasie drogi dojazdowej do czterech działek, a nie bezpośrednio przy samej autostradzie.  Podkreślam, że rośnie na działce prywatnej i dotyczy drogi, która będzie drogą szutrową, nieutwardzoną, taką jak w chwili obecnej. Przypominamy, że oprócz decyzji środowiskowej, która opisuje, czy na danym terenie można przeprowadzić dane przedsięwzięcie, nie ma ani pozwolenia na budowę ani do końca opracowanego projektu w tym zakresie. W związku z tym podtrzymujemy swoje stanowisko, że jak najbardziej jest to kompetencja wyłącznie Rady Gminy.

 

materiał: XLIII Sesja Rady Gminy Międzyrzec Podlaski z dnia 16 maja 2022 r.
zdjęcie: poglądowe
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama