Reklama

Zaścianki: Inscenizacja „Na jarmarku” i jubileusz XV-lecia Zespołu „Leśne Echo” (film) (galeria)

15 maja w domu ludowym w Zaściankach odbył się jubileusz XV-lecia Zespołu "Leśne Echo" połączony z kolejną odsłoną inscenizacji życia na wsi "Jak to na wsi niegdyś bywało...- Na jarmarku". Zespół z Zaścianek przeniósł publiczność w czasy dawnych jarmarków, na które zjeżdżali mieszkańcy całych gmin. Na wydarzenie zaprosili Starosta Bialski, Wójt Gminy Międzyrzec Podlaski, Gminny Ośrodek Kultury oraz gospodarze spotkania.

Chociaż jubileusz 15-lecia istnienia Zespołu Śpiewaczego „Leśne Echo” z Zaścianek przypadał w roku ubiegły, dopiero w tym mógł się odbyć w uroczyste formule z udziałem licznych gości i przyjaciół jubilatów. Spotkanie połączono z kolejną edycją inscenizacji pod wspólna nazwą „Jak to na wsi niegdyś bywało…”. W tym roku członkowie zespołu przypomnieli dawny jarmark i gospodarskie do niego przygotowania. Nie zabrakło świeżych jaj, kwaśnej śmietany, ciepłego mleka prosto od krowy, a nawet żywej kurku czubatki, którą jedną z gospodyń wiozła w koszyku na sprzedaż. Przygotowania ubarwiły wesołe ludowe przyśpiewki i piosenki.

Uroczystość uświetnił występ dziecięcego zespołu Hreczka z Zaścianek, do którego obecnie należy 15 dzieci w wieku od kilku do kilkunastu lat. Zespół prowadzi jedna z członkiń „Lesnego Echa” Zofia Nestorowicz. Przybyły również zaprzyjaźnione zespoły z Zahorowa, Rokitna, Wors, Wygnanki i Polskowoli oraz zespoły gminne z Rogoźnicy, Berezy, Przychód i Tłuśćca.

Jubileuszowe życzenia i gratulacje członkom Zespołu „Leśne Echo” złożyli m.in. przedstawiciele władz gminnych i powiatowych. – Ten zespół to historia. To pasjonaci, ludzie wielkiego serca – podkreślił radny Powiatu Bialskiego Marek Sulima. Zasługi zespołu dla gminnej kultury i tradycji chwalił również włodarz gminy. – To przepiękny jubileusz, piętnaście lat funkcjonowania zespołu, który bardzo mocno wpisuje się w ludowy trend na terenie Gminy Międzyrzec Podlaski. Chciałbym życzyć państwu pogody ducha, wielu talentów, a przede wszystkim tworzenia takiej rodzinnej atmosfery, jaką mamy dzisiaj. Wszyscy dziś czujemy tę ludowość, tego ducha Ziemi Międzyrzeckiej, Ziemi Lubelskiej, Ziemi Podlaskiej – mówił wójt Krzysztof Adamowicz

 W imieniu starosty Mariusza Filipiuka, który objął wydarzenie honorowym patronatem, grawerton i podziękowania przekazał ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim Andrzej Sałacki. Życzenia złożyła również dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej Barbara Kociubińska-Koza, podkreślając jednocześnie wagę krzewienia dobrych praktyk i pielęgnowania tradycji poprzez przekazywanie jej fundamentów młodemu pokoleniu. – Życzę, byście zawsze mieli tyle werwy i radości w sobie, żebyście byli szczęśliwi i żeby każdego dnia świeciło dla was słońce. Dziękuję za to, że potraficie zaszczepić tą nutę i radość w dzieciach. Dzisiaj to bardzo ważne, że dzieci potrafią kontynuować to, co dla nas najważniejsze – tradycję.

Od momentu powstania Zespołu Śpiewaczego „Leśne Echo” z Zaścianek jego kierownikiem jest Ewa Nasiłowska. – Za nami są fajne lata. Staraliśmy się odtworzyć i przekazać wszystko to, co potrafiliśmy. Robimy krótkie przedstawienia związane z tradycją. To takie scenki, jak ta dzisiejsza. Było już sianie owsa, sadzenie i kopanie ziemniaków, pieczenie chleba i kiszenie kapusty. Krótkie skecze przed każdym spotkaniem, żeby rozbawić publikę. W repertuarze zespołu m.in. piosenki ludowe, biesiadne, kościelne, kolędy, utwory regionalne. – Jak miałyśmy gości z delegacji to śpiewałyśmy też po włosku i francusku. Wykorzystujemy wszystko okolicznościowo, według potrzeb – opowiada liderka formacji. 

Zespół liczy 11 osób, w tym dziewięć kobiet i dwóch mężczyzn:
– Ewa Nasiłowska
– Zofia Nestorowicz
– Henryka Tymoszuk
– Urszula Flis
– Eugenia Cap
– Jolanta Osiej
– Justyna Lesiuk
– Salwina Samociuk
– Irena Nikończuk
– Aleksander Schmidt
– Tadeusz Sawczuk

Dziękuję wszystkim życzliwym ludziom, którzy nas wspierają, pomagają i doradzają. Korzystamy z tego i co możemy, to z siebie dajemy – podsumowuje Ewa Nasiłowska.

 

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
film: Bartek Sawa Sawicki
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama