Reklama

Patriotycznie i rodzinnie. Miejskie obchody święta 34. Pułku Piechoty w Białej Podlaskiej (film)

8 Maja w Białej Podlaskiej odbyły tegoroczne obchody święta 34. Pułku Piechoty. Organizatorzy zadbali o bogaty program atrakcji dla całych rodzin. 

Uroczystości rozpoczęły się przed pomnikiem 34. Pułku Piechoty, znajdującym się przy ulicy Warszawskiej. Uczestniczyli w nich żołnierze Batalionu Zmechanizowanego 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, przedstawiciele innych służb mundurowych oraz władze samorządowe na szczeblu miejskim i wojewódzkim. Pod pomnikiem głos zabrali organizatorzy wydarzenia oraz zaproszeni goście, delegacje złożyły także kwiaty. Stąd uczestnicy obchodów udali się na uroczystą mszę św. w kościele św. Antoniego.

– W rocznicę Bitwy pod Rzeczycą obchodzimy święto 34. Pułku Piechoty, który stacjonował w naszym garnizonie, który na trwale wpisał się w historię Białej Podlaskiej i naszego kraju. Zgromadziliśmy się przy pomniku żołnierzy poległych w walkach w latach 1918-1920, żołnierzy, którzy swoją bohaterską postawą, walką z nieprzyjacielem w wojnie polsko-bolszewickiej, oddali najwyższą ofiarę, swoje życie – powiedział podczas uroczystości – ppłk Marcin Zimny,  dowódca Batalionu Zmechanizowanego 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. 

– Od momentu przybycia do naszego miasta, 34. Pułk Piechoty bardzo szybko zaczął nadawać ton życiu miejskiej społeczności. Jego obecność kreowała silne związki z lokalnym społeczeństwem, kształtowała je zarówno w sferze ekonomicznej, proobronnej, jak i społeczno-kulturalnej – odczytał w imieniu prezydenta miasta Wojciech Sosnowski, naczelnik Gabinetu Prezydenta miasta Biała Podlaska. 

– Dwa lata temu Wojsko Polskie powróciło do Białej Podlaskiej po długiej nieobecności. Jest to ważny dla nas element, ponieważ w okresie międzywojennym 34. Pułk Piechoty tutaj stacjonował. Został uformowany Batalion Zmechanizowany 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, który będzie dążył do tego, aby przejąć tradycję 34. Pułku Piechoty – powiedział płk Artur Kozłowski, dowódca 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. 

Po południu, mieszkańcy uczestniczyli w pikniku wojskowym zorganizowanym na placu Wolności. Wśród atrakcji odbył się m.in. pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego prezentowany przez Batalion Zmechanizowany 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. Swoje stoiska prezentowały także inne służby mundurowe, jak Straż Graniczna czy Policja. Atrakcją był też pokaz walki wręcz zademonstrowany przez klasy mundurowe. 

Wydarzenie uświetniły koncerty. Usłyszeliśmy Orkiestrę Wojskową z Siedlec, występ Funkcjonariuszy Izby Administracji Skarbowej, Zespołu wokalnego Chwilka oraz Studia Wokalnego Brevis. Na dzieci czekały również dodatkowe atrakcje, jak wesołe miasteczko, zabawy animacyjne oraz konkursy. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama