Reklama

Zajęcia WOPR w Międzyrzecu Podlaskim (film) (galeria)

W każdą sobotę na pływalni miejskiej w Międzyrzecu Podlaskim odbywają się wodne zajęcia dla dzieci, które prowadzi drużyna WOPR Miedzyrzec Podlaski. O społecznym projekcie doskonalenia umiejętności pływania z elementami wodnego ratownictwa rozmawiamy z przedstawicielami międzyrzeckiej drużyny WOPR. Przy okazji sprawdziliśmy, jak radzą sobie młodzi pływacy, w przyszłości być może wodni ratownicy.

Na międzyrzeckiej pływalni miejskiej trwają ciekawe zajęcia dla dzieci, które nie tylko doskonalą ich umiejętność pływania różnymi stylami, ale też ukierunkowane są na naukę podstaw ratownictwa wodnego. Zajęcia organizowane są w ramach społecznej inicjatywy ratowników, którzy podjęli się krzewienia dobrych praktyk związanych z bezpiecznym korzystaniem z wodnych atrakcji.

Nasze dzisiejsze wydarzenie zapoczątkowało projekt pożytku publicznego, który organizujemy przy współdziałaniu Miasta Międzyrzec Podlaski. Projekt zawiera organizację zajęć pozalekcyjnych dla dzieci, polegających na nauce i doskonaleniu pływania, ale z elementami ratownictwa wodnego – wyjaśnia kierownik drużyny WOPR Międzyrzec Podlaski Rafał Mironiuk

W projekcie uczestniczy około 20 dzieci wybranych w wyniku naboru otwartego. W tym roku nacisk został położony na posiadanie podstawowych umiejętności pływania, bo pozwalają one uczestnikom swobodnie korzystać z oferty edukacyjnej. Zakwalifikowano również dzieci, które już sportowo uczestniczą w pływaniu. Dla nich jest to dodatkowe urozmaicenie zajęć na basenie. 

Zajęcia, w których towarzyszyliśmy pływakom, polegały na odbyciu szkolenia teoretycznego z ratownictwa wodnego oraz z praktyki pierwszej pomocy, którą prowadzi zawodowy ratownik medyczny. Po zakończeniu wszystkich zajęć teoretycznych na basenie przez półtorej godziny odbywa się doskonalenie nauki pływania wszystkimi stylami oraz wprowadzenie ratownictwa wodnego w praktyce.

Skąd pomysł na tego typu zajęcia i dlaczego są one tak ważne, zwłaszcza dla mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego? – Jeziorka Międzyrzeckie to teren, który ściąga dużo dzieci i młodzieży, szczególnie w okresie letnim. Woda to świetny sposób na spędzanie czasu, ale też potencjalne źródło zagrożeń – zauważa zastępca kierownika drużyny WOPR Międzyrzec Podlaski Damian Więckowski. – Dlatego tak ważne jest, by uczyć bezpiecznego korzystania z wody. Uczymy dzieci podstaw ratownictwa wodnego, bo jak wiemy, nawet jeśli ktoś bardzo dobrze pływa, to równie ważne jest, aby potrafić pomóc samemu sobie, ale też innym osobom.

Warto podkreślić, ze prowadzone przez ratowników zajęcia są darmowe, zarówno dla uczestników, jak i dla samych organizatorów. – Całość projektu wykonujemy społecznie, poświęcamy się dla całej idei. Chcemy, by idea bezpiecznej wody wybrzmiała bardzo mocno na zewnątrz. Będziemy zadowoleni, jeśli w przyszłym roku uda nam się to zrobić na większą skalę, z większą ilością dzieci. Jeśli oczywiście środki na to pozwolą – zdradza plany na przyszłość Rafał Mironiuk.

Zajęcia prowadzi Drużyna nr 3 w Międzyrzecu Podlaskim, oddział Rejonowego WOPR w Lublinie.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Biper TV
film: Bartek Sawa Sawicki
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama