Reklama

Drelów: Spektakl z okazji Święta Konstytucji „Polska pachnie bzami” (film) (galeria)

12 maja uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowując poetycki spektakl "Polska pachnie bzami". Na wydarzenie, które miało miejsce w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie, przybyła społeczność szkolna oraz władze gminy.

W inscenizacji przygotowanej przez uczniów i nauczycieli drelowskiej podstawówki zawarto najważniejsze elementy, z których dumny jest naród polski. Poetycką oprawę otrzymały wartości prowadzące Polaków do uchwalenia Konstytucji nadającej państwu nowy wymiar, która dała podwaliny jego niepodległości i samostanowienia o dalszym losie. 

My, jako Polacy, Polska jako Ojczyzna – to niewątpliwy ewenement historii światowej. To, ile jako naród wycierpieliśmy, ile razy znikaliśmy z map historii, jest do dnia dzisiejszego czymś niespotykanym – zauważył dyrektor Szkoły Podstawowej w Drelowie Grzegorz Michalczuk, zwracając się po spektaklu do zgromadzonej publiczności. – Potrafiliśmy się odrodzić i mimo tych wszystkich przeciwności losu znowu zaistnieć, znowu być na mapie świata. Znowu móc mówić w języku polskim i pokazywać wielkość i dumę naszego narodu. Podczas inscenizacji padły bardzo istotne słowa: nieporozumienie rodzi złość, złość rodzi nienawiść, nienawiść prowadzi do wojny. Bierzmy przykład z historii, uczmy się z niej, wyciągajmy wnioski. 

Jak ważne jest godne celebrowanie świąt narodowych przypomniał w swoim krótkim przemówieniu włodarz gminy. Nawiązał do konieczności hołdowania wartościom, które pozwolą Polsce trwać w niepodległości. Nawiązał również do sytuacji mającej miejsce za wschodnią granicą. – Każdy z nas, w naszej Rzeczpospolitej żyjącej w pokoju i dobrobycie, powinien mieć jakieś zobowiązanie, tak by historia, która dotyka sąsiadów ze wschodu, w jakimś wymiarze się przeciw nam nie obróciła – mówił Wójt Gminy Drelów Piotr Kazimierski. – Mamy wspaniałych sąsiadów, ale też wielki kłopot ze wschodu, który pojawia się co jakiś czas. A dlaczego tak się dzieje? Bo ten naród, to społeczeństwo, wzajemnie się nie szanuje. Jak można oczekiwać, że będzie szanował innych? Jeśli będziemy się wzajemnie wspierać i umacniać w pamięci o wspaniałej historii naszego kraju, to będziemy wewnętrznie silni i sprostamy wszelkim przeciwnościom.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Anna Ostapiuk
film: Anna Ostapiuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama