Reklama

Bialska oczyszczalnia ścieków przechodzi gruntowną modernizację (film) (galeria)

W Białej Podlaskiej powstaje najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków wraz z przepompownią centralną oraz efektywnym zarządzaniem systemem wodociągowo-kanalizacyjnym. Nowa instalacja zastąpiła wysłużoną 50-letnią.

Głównym celem projektu jest zapewnienie odbierania i ulepszonego oczyszczania 100% ładunku zanieczyszczeń pochodzących z aglomeracji Biała Podlaska w zakresie redukcji biogenów dla zapewnienia zgodności systemu z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie oczyszczania ścieków komunalnych dla ochrony jednolitej części wód, a także uzyskanie wysokiej adaptacyjności systemu na zmiany klimatu.

Koszt inwestycji, to ok. 85 mln zł, z czego 45 mln zł pochodzi z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

– Dzięki tej nowej inwestycji na kolejne dziesiątki lat zabezpieczymy potrzeby naszej lokalnej społeczności w zakresie ekologicznego zagospodarowania naszych ścieków. To nowoczesna instalacja odpowiadająca najbardziej wymagającym standardom, także mniej emisyjna, bardziej przyjazna mieszkańcom, jeżeli chodzi o siłę emisji zapachów – podkreśla prezydent miasta Michał Litwiniuk. 

Realizacja zadania polega dokładnie na:

  • Przebudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków wraz z wyposażeniem oczyszczalni w instalację do odzysku biogazu zlokalizowanej przy ul. Brzegowej.
  • Przebudowie i modernizacji centralnej przepompowni ścieków zlokalizowanej przy ul. Mickiewicza,
  • Zakupie urządzeń i sprzętu do eksploatacji systemu obniżającego jego awaryjność i straty wody oraz usprawniającego gospodarkę osadową oczyszczalni
  • Budowie zintegrowanego systemu GIS (ang. Geographic Information System) do zarządzania sieciami z uwzględnieniem adaptacyjności do zmian klimatu (system plus punkty pomiarowe i monitoring).

Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na IV kwartał 2022 roku. 

 

Film / zdjęcia: Biper Tv

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama