Reklama

Kodeń: Jubileusz 100-lecia OSP Kodeń i XXIII Pielgrzymka Strażaków Powiatu Bialskiego (film) (galeria)

8 maja w Bazylice św. Anny w Kodniu odbyły się uroczystości związane z Jubileuszem 100-lecia OSP Kodeń oraz XIII Pielgrzymką Strażaków Powiatu Bialskiego. Na wydarzenie zaprosili Wójt Gminy Kodeń, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP - Starosta Bialski oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej Białej Podlaskiej.

Uroczystość rozpoczęła  się zbiórką pod Bazyliką św. Anny i przemarszem pododdziałów na Kalwarię kodeńską, gdzie nastąpiło złożenie wieńca przed pomnikiem św. Floriana. Tam też została odprawiona msza święta w intencji strażaków, na którą przybyły jednostki PSP i OSP z całego Powiatu Bialskiego. – Hart ducha pokazuje się w doświadczeniu. Strażak zostawia dzieci, rodzinę i pracę, ma świadomość, że trzeba iść i pomagać – mówił powiatowy kapelan strażaków ks. kan. Henryk Jakubowicz.

Tegoroczne obchody przypadły w roku jubileuszu 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej jako formacji mundurowej gotowej do prowadzenia działań ratowniczych w czasie pożarów, klęsk żywiołowych oraz likwidacji miejscowych zagrożeń. – W tym roku nie bez powodu brać strażacka spotyka się u stóp Matki Bożej Kodeńskiej, której podziękowaliśmy za opiekę i wstawiennictwo w codziennej służbie – mówił Starosta Bialski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej dr Mariusz Filipiuk. Podkreślił, jak wymagająca jest służba strażacka, oczekująca umiejętności przekraczania własnych granic i stawiająca dobro drugiego człowieka ponad własne, przy czym oparta o męstwo i wielką odwagę. – Ofiarność, z jaką podejmujecie każde działanie, żeby ratować drugiego człowieka, jest godna największych pochwał i podziękowań. wyjeżdżając do kolejnych zgłoszeń podchodzicie do trudnej próby egzaminu człowieczeństwa, który z sukcesem zdajecie. Każdego dnia udowadniacie, że nie bez powodu społeczeństwo darzy was zaufaniem i szacunkiem.

Krótki zapis uroczystości na profilu społecznościowym Radia Biper:
Uroczystości w Kodniu <<==>> LINK

Pielgrzymka strażacka zbiegła się również z jubileuszem 100-lecia jednostki OSP w Kodniu. W trakcie uroczystości dokonano odznaczenia sztandaru OSP Kodeń Złotym Znakiem Związku, wręczono także odznaczenia członkom jednostki. – Jednostka ta jest chlubą Powiatu Bialskiego – podkreślił dh Mariusz Filipiuk.

Wśród odznaczonych medalami znaleźli się:

OSP Kodeń – Złoty Znak Związku OSP RP

„Za Zasługi dla Pożarnictwa”: 
Złoty Medal – Jerzy Troć
Srebrny Medal – Łukasz Krawczyk, Marek Lichaczewski, Marcin Krawczyk
Brązowy Medal – Przemysław Fortuna, Marek Zańko, Ireneusz Szkodziński, Mateusz Szkodziński

Odznaka Honorowa „Zasłużony Strażak Powiatu Bialskiego”: Marcin Elwicki, Mirosław Marchewka, Krzysztof Pietrusik
Odznaka „Strażak Wzorowy”: Dawid Borowiec, Paweł Bosacki, Mateusz Kłos, Kacper Kłosowski, Kacper Krześniak, Rafał Świderski.

Włodarz powiatu podziękował nie tylko strażakom za ich służbę, ale też członkom ich rodzin za okazywane na co dzień wsparcie i zrozumienie potrzeby społecznej ofiarności. Nawiązał także do ostatnich wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie i zaangażowania, z jakim druhowie włączyli się w organizowanie pomocy humanitarnej. – Druhowie, bycie strażakiem jest i powinno być powodem do dumy!

Słowa uznania dla strażaków OSP Kodeń skierowali również m.in. Poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, Senator RP Grzegorz Bierecki, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk i Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski.

W trakcie uroczystości Wójt Gminy Kodeń Jerzy Troć przybliżył pokrótce historię jednostki, która na początku swej działalności nie posiadała własnej remizy. W 1928 r. wybudowano szopę, w której przechowywano zakupiony sprzęt gaśniczy. Strażacy ochotnicy utworzyli amatorski teatr, a za zarobione w trakcie przedstawień pieniądze kupowano mundury, hełmy i podstawowy sprzęt. W pierwszej połowie lat 30-tych zakupiono pierwszy wóz bojowy ciągnięty przez konie. Dziś pełni on role pamiątki wystawionej na postumencie przy remizie OSP. Kodeńska jednostka jako jedna z nielicznych posiadała w swoich szeregach oddział, w którym służyły tylko kobiety. Przez lata 1930-1934 istniała 16-osobowa drużyna żeńska, która niosła pomoc pogorzelcom i ofiarom powodzi. 

Uroczystość uświetniła swoim występem Orkiestra Dęta OSP z Łomaz.

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Biper TV
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama