Reklama

Łomazy: Spotkanie z Wiośniankami (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 29 maja 2022
, godz. 14:00
29 maja o godz. 14:00 w Parku Jagiellońskim w Łomazach odbędzie się "Spotkanie z Wiośniankami", na które zaprasza Fundacja "Korzenie i Skrzydła". Spotkanie będzie połączone z przeglądem pieśni "wiośnianek", kiermaszem rękodzieła i wiosennymi zabawami dla widzów.

W przeglądzie weźmie udział osiem zespołów ludowych z powiatu bialskiego, a każdy z nich zaprezentuje po trzy tzw. wiośnianki. Przegląd przewidziany jest na jeden dzień, tj. niedzielę 29 maja.

W jury zasiądzie trzech etnografów i etnomuzykologów, znawców pieśni subregionu. Przegląd odbędzie się w plenerze, a na jego uczestników będzie czekał obiad, dyplomy i pamiątkowe upominki wykonane przez ludowych rękodzielników.

W przerwie między występami poszczególnych zespołów odbędą się tzw. korowody z udziałem widzów (rodzaj tańca chodzonego w rytm „wiośnianek” ze specjalnymi figurami, mającymi swoją symbolikę związaną z wiosną np. meandry, kapusta, narodziny, ślimak, itp.)

Przeglądowi będzie towarzyszył kiermasz twórców z całego powiatu. Kilku uczestników warsztatów wypiekania ciastek obrzędowych, w lokalnych strojach ludowych, poczęstuje gości niesionymi w koszykach bociankami, bronkami i bocianowymi łapkami.

 

materiał: Aniela Halczuk, Fundacja Korzenie i Skrzydła
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama