Reklama

Reklama

Bialczanie upamiętnili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (galeria)

Uroczystości miejskie rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Antoniego. Stąd kolumna uczestników obchodów przemaszerowała pod budynek I LO im. Józefa Ignacego Kraszewskiego, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca fakt podpisania Konstytucji 3 Maja.

Posłuchaj ważnego spotu:

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele miejskiego samorządu, w tym prezydent miasta Michał Litwiniuk oraz przewodniczący Rady Miasta Biała Podlaska Bogusław Broniewicz. Obecne były także m.in. reprezentacje służb mundurowych, uczniowie bialskich szkół i uczelni, harcerze, reprezentacji bialskich stowarzyszeń oraz mieszkańcy. W uroczystościach wzięła udział także delegacja z Gminy Biała Podlaska w osobach przewodniczącego Rady Gminy Biała Podlaska Dariusza Plażuka i Skarbnika Gminy Krzysztofa Radzikowskiego.

– Ta konstytucja miała w sobie zasady i wartości, jak również prawa i obowiązki, są to cechy uniwersalne. W ówczesnym czasie była to druga konstytucja na świecie i pierwsza w Europie. Powodowała to, że Polska była w awangardzie krajów, które pokazywała na jakich zasadach powinny się rozwijać państwa europejskie – powiedział w swoim przemówieniu przewodniczący Rady Miasta Bogusław Broniewicz.

– To święto jest wyjątkowe dlatego, że pamięć o Konstytucji 3 Maja przywodzi na myśl jedne z najwylewniejszych wartości, jedne z najbardziej doniosłych dokonań naszego polskiego narodu. Nasza historia obfitująca w tyle trudów, tyle bolesnych porażek daje nam też wyjątkowe powody do dumy takimi wielkimi literami zapisuje nas na kartach historii całego świata – podkreślił  w przemówieniu prezydent miasta Michał Litwiniuk. 

Po przemówieniach okolicznościowych, delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą podpisanie Konstytucji 3 Maja.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama