Reklama

Międzyrzec: Międzynarodowy Turniej Tańca Break Dance „Wschodnia Bitwa vol 2” (film) (galeria)

30 kwietnia w hali sportowej Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim odbył się Międzynarodowy Turniej Tańca Break Dance "Wschodnia Bitwa vol. 2", w którym wzięło udział blisko 120W tancerzy z Polski i spoza jej granic. Tancerze rywalizowali w kilku kategoriach wiekowych oraz w różnorodnych kategoriach dodatkowych. Radio Biper sprawowało nad wydarzeniem patronat medialny.

Wschodnia Bitwa, której organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, odbyła się już po raz drugi. Po raz pierwszy tancerze zaprezentowali swoje umiejętności w 2019 r., a w kolejnych latach impreza nie odbywała się ze względu na trwającą pandemię.

Rok 2022 zapisał się na kartach międzyrzeckiej sceny tanecznej wielkimi literami, bo druga edycja wydarzenia cieszyła się wielkim powodzeniem i przybyło na nią blisko 140 bboys’ów i bgirls’ów z Polski i zagranicy. Wśród nich nie zabrakło również obywateli Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy, których szczególnie gorąco witał w Międzyrzecu dyrektor MOK-u Andrzej Marciniuk. W bitwie wzięło udział 114 uczestników z czego łącznie powstało 185 startów (niektórzy zawodnicy startowali 2/3 razy w różnych kategoriach). Tancerze przybyli Siedlec, Raciborza, Międzyrzeca Podlaskiego, Warszawy, Krynicy-Zdroju, Dąbrowy Górniczej, Białegostoku, Łomży, Konstantynowa, Olsztyna, Rynu, Jeleniej Góry, Muszyny, Pruszkowa, Wrocławia, Płocka, Stalowej Woli, Lublina, Ornontowic i Katowic. Ponad sto zgłoszeń wpłynęło za pośrednictwem poczty elektronicznej, część osób rejestrowała się na miejscu.

Wstaliśmy specjalnie o 4 rano, żeby tu przyjechać. Taką ma renomę na całą Polskę, że ludzie z całego kraju zjeżdżają się tu, by tu być. Żeby zobaczyć tego wielkiego człowieka MC Yasuo, żeby się „pobatylkować” i stoczyć niesamowite walki – dzielił się wrażeniami przed swoim występem bboy Grynio z Kętrzyna.

Miałem trochę bliżej niż kolega, ale mogę powiedzieć dokładnie to samo. Liczymy na bardzo pozytywną energię, nawet lepszą, niż poprzednio, ponieważ jest to druga edycja Wschodniej Bitwy – dodał bboy Siemek z Białegostoku. 

Imprezę poprowadził Grzegorz Żyluk, instruktor break dance szkolący tancerzy skupionych wokół Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, natomiast o oprawę muzyczną zadbał DJ Fim. – Wschodnia bitwa nie ma dosłownego tłumaczenia, to po prostu wymiana taneczna. Tancerze spotykają się i wymieniają doświadczeniami. Mamy tu dzieci od piątego roku życia, jest też osoba w wieku 39 lat, więc tańczyć każdy może! Nie ma niestety takiej kategorii, bo jest tylko 16+, ale można rywalizować z młodszymi – wyjaśnia Grzegorz Żyluk. – Tańczą do muzyki breakbeat, bez słów, główka do niej sama chodzi. Breakbeat jest odłamem tańca nowoczesnego, choć niektórzy spierają się, że to taniec sportowy. Jest dużo tancerzy, którzy nie skupiają się tylko na tym gatunku, tańczą też w innych stylach, często jest to popping, hip hop i house, popularne jest również łączenie breakingu z newhustle. 

Tancerze rywalizowali w kategoriach: bboying do 11 lat 1vs1, bboying 12-15 lat 1vs1, bboying 16 lat + 2vs2, bgirl contest open 1vs1, footwork contest open 1vs1 oraz powermoves contest open 1vs1. Ich wyczyny oceniała międzynarodowa komisja konkursowa, której skład zasilili sędziowie z Polski, Hiszpanii i Ukrainy, wśród nich LussySky, Thomaz i AGT – mistrzowie tańca break dance. Sędziowie wyłonili najlepszą szesnastkę z każdej kategorii, a tancerze rywalizowali o puchar. 

Zwycięzcami turnieju zostali:

KATEGORIA DO 11 LAT 1vs1
I miejsce – bboy ElectroSpike (Białoruś) Aleksei Bogdan
II miejsce – bgirl Spark (Polska) Gabierla Dymowicz
III miejsce – bboy Akro (Polska) Alan Miczajka

KATEGORIA 12-15 LAT 1vs1
I miejsce – bboy Littleman (Polska) Szymon Dmoch
II miejsce – bboy Denver (Ukraina) Danylo Zapara
III miejsce – bboy Rubik (Ukraina) Kyrylo Ruban

KATEGORIA 2vs2 OPEN
I miejsce – bboy Arczek, bboy Gieras (Polska) Artur Głogowski, Dawid Gieranin
II miejsce – bboy Myśliwy, bboy Barti (Polska) Kacper, Myśliwiec, Bartosz Peregrym
III miejsce – World Of Funky (bboy Chadzik, bboy Ćmieniu) (Polska)

BGIRL CONTEST
I miejsce – bgirl Sandi (Polska) Sandra Połujańska

POWERMOVES CONTEST
I miejsce – bboy Denver (Ukraina) Danylo Zapara

FOOTWORK CONTEST
I miejsce – bboy Saga (Polska)

Współorganizatorem wydarzenia, nad którym honorowy patronat sprawował burmistrz Zbigniew Kot, było Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Radio Biper
film: Kacper Dudziuk / Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama