Reklama

Drelów: Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych (film) (galeria)

30 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbył się Powiatowy Przegląd Teatrów Obrzędowych, podczas którego amatorskie grupy teatralne po raz kolejny walczyły o kwalifikację do Ogólnopolskiego sejmiku teatrów obrzędowych w Stoczku Łukowskim.

Biorące udział w przeglądzie grupy teatralne przeniosły publiczność w czasie przypominając, jak dawniej wyglądały tradycyjne wiejskie swatanie oraz przedgodzie.

Spotykamy się już osiemnasty raz, więc tego roku obchodzimy już swoją pełnoletniość. Można powiedzieć, że o kondycji teatrów obrzędowych na naszym terenie nie świadczy dzisiejsza frekwencja, ponieważ zeszłego roku mieliśmy siedem zespołów. W tym roku tylko dwa, ale nałożyło się na to wiele czynników, głównie zdrowotne – podkreśla dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Michał Olesiejuk. – Warto to organizować, ponieważ jest to jedyny przegląd przed etapem ogólnopolskim. Nie ma tu, jak w przypadku Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych, etapu wojewódzkiego. 

Decyzją komisji konkursowejZespół Obrzędowo Śpiewaczy Lewkowianie z Dokudowa oraz Zespół „Zawsze razem” z Woli Gułowskiej zakwalifikowały się do Ogólnopolskiego sejmiku teatrów obrzędowych w Stoczku Łukowskim.

Organizatorami wydarzenia w dniu 30 kwietnia były Wojewódzki Ośrodki Kultury w Lublinie, Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej oraz Gminne Centrum Kultury w Drelowie.

Jak zdradza dyrektor Olesiejuk, w tym roku były przymiarki, by do przeglądu przystąpiła również Grupa Teatralna z Drelowa, jednak nie doszło do tego ze względów organizacyjnych. – Przybieramy się już od trzech lat, ten rok miał być przełomowy, ale i frekwencyjnie nam nie dopisało i za późno zabraliśmy się do pisania scenariusza. Panie z Wors również miały chęć, ale również zbyt późno się za to wzięły. Liczmy na to, że w przyszłym roku już na pewno reprezentant gminy zawita na deskach teatrów obrzędowych. 

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów / GCK w Drelowie
zdjęcia: Radio Biper
film: Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama