Reklama

Biała Podlaska: Dywaniki asfaltowe na ulicy Zielonej. Jeden już jest. Drugi w trakcie (galeria)

Dywanik asfaltowy na ścieżce w ulicy Zielonej już położony. Trwają prace związane z wymianą nawierzchni ulicy. Zadanie znajdujące się w realizacji prowadzonej w ramach projektu pt. „Budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska”. Prace wykonuje Tre-Drom Biała Podlaska.

Powstał szeroki pas ścieżki rowerowej. Zwężono światło ulicy. Po stronie północnej wybudowano na całej długości nowy pas chodnika. Prace zgodnie z umową pomiędzy Tre-Dromem a Miastem Biała podlaska zakończyć powinny się do końca czerwca br. Po zakresie już wykonanych prac widać, że z przebudową ulicy drogowcy uporają się już w maju. Ulicy nie poznamy po jej oddaniu do użytku!

Ulica Zielona jest jedną z tych krótszych ulic w mieście. Prace prowadzone są na długości około 400 metrów. Jest to jednak ważna ulica w układzie komunikacyjnych. Skrót, pozwalający kierowcom ominąć rondo na Łomaskiej i Witoroskiej, a jadącym od strony przejazdy kolejowego na Witoroskiej i całej dzielnicy Kołychawa w kierunku na ulicę Sidorską i wschodnie dzielnice miasta. Z tego też powodu i z racji wąskiej przestrzeni dla ruchu samochodowego ulica Zielona jest ulicą jednokierunkową.

Odcinek do skrzyżowania z ulicą Stodolną był i nadal pozostanie dwukierunkowy. I tu też nic się nie zmienia.

Zielona to w sumie ulica bardziej osiedlowa niż tranzytowa
Ulica Zielona prowadzi przez gęsto zabudowany obszar posesji typu willowego i zagrodowego. Ulicę podczas modernizacji zwężono o czym już wspominaliśmy wyżej. Zyskany teren przeznaczono na szeroki i bezpieczny chodnik oraz ścieżkę rowerową. Chodnik powstał też po stronie północnej ulicy – do momentu poddania ulicy przebudowie, chodnika tutaj nie było.

Ścieżka rowerowa w ulicy Zielonej to długo wyczekiwany łącznik głównej rowerowej autostrady w ulicy Witoroskiej z planowaną do budowy autostradą rowerową w ulicy Łomaskiej, a tutaj połączenie ze ścieżkami w ulicy Zamkowej i wałem nad rzeką Krzną.

Bardzo duże zmiany przy wlocie w Łomaską
Projekt zawierał znaczne zmiany w otoczeniu i sam przebieg ścieżki rowerowej i chodników w rejonie wlotu ulicy Zielonej w ulicę Łomaską. Rozbiórce poddano dwa obiekty. Domy mieszkalne pod adresami Łomaska 11 i Kolejowa 2. Ulicy Zielonej dotyczy szczególnie rozbiórka tego pierwszego obiektu. Położony na skarpie, wraz z posesją został przeznaczony teren pod poszerzenie pasów dla pieszych i rowerzystów. Zrobiło się przestronnie i znacznie poprawiono widoczność na skrzyżowaniach. Ulica Łomaska uzyskała wyspę rozdzielającą pasy ruchu. Poprzez wyspę poprowadzono nowe przejście dla pieszych i przejazd szlaku rowerowego.

Przebudowa Zielonej to również przebudowy skrzyżowań. Remont przeprowadzany jest na skrzyżowaniu z ulicą Stodolną, tu zresztą powstał również „wąs” ścieżki rowerowej. Remont nawierzchni zaplanowano również na skrzyżowaniu z ulicą Wspólną. Nadal na działania związane z przebudową czeka ulica Mała, to jedna z dróg prowadzących do Szkoły Podstawowej nr 3. Remont ulicy Małej przeprowadzony ma zostać w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Wcześniejszy materiał dotyczący prowadzonej inwestycji
Biała Podlaska: Ulicy Zielonej nie poznamy po zakończeniu prac (galeria) <<==>> LINK

Aktualne zdjęcia z placu budowy

ulica Mała
ulica Mała

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama