Reklama

Międzyrzec: Zamiast ronda będzie nowe, oświetlone przejście dla pieszych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odniosła się do apelu wystosowanego przez Starostę Bialskiego Mariusza Filipiuka, Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski Zbigniewa Kota i Wójta Gminy Międzyrzec Podlaski Krzysztofa Adamowicza w sprawie budowy ronda w ciągu drogi krajowej nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim. Na skrzyżowaniu, na którym doszło do kilku wypadków i kolizji, powstanie nowe przejście dla pieszych z oświetleniem i urządzeniami bezpieczeństwa. Wnioskowane rondo nie powstanie, ponieważ w opinii GDDKiA wzmożony przejazd pojazdów zostanie znacznie ograniczony w momencie budowy pobliskiej autostrady i drogi ekspresowej, które odciążą natężenie ruchu drogowego w tej lokalizacji.

Włodarze Powiatu Bialskiego, Miasta Międzyrzec Podlaski i Gminy Międzyrzec Podlaski wystosowali w lutym br. apel do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o budowę bezkolizyjnego skrzyżowania w ciągu drogi krajowej nr 2 w km 609+937 łączącej się z drogą powiatową nr 1010L ul. Drohicka – Zasiadki – Huszlew (granica województwa). 

Zważając na nieustanny wzrost natężenia ruchu drogowego spowodowany ruchem samochodów osobowych oraz ciężarowych na DK-2 związanym z dojazdem do granicy państwa, w tym do przejścia granicznego w Kukurykach oraz codziennym przemieszczaniem się mieszkańców pomiędzy miejscowościami, wynikającym z dynamicznego rozwoju okolicznych terenów; sytuacja w obrębie skrzyżowania z drogą powiatową nr 1010L ul. Drohicką staje się bardzo niebezpieczna. Codziennie na skrzyżowaniu dochodzi do wielu zagrażających życiu sytuacji, w tym licznych wypadków i kolizji…” – brzmi fragment apelu.

Więcej o apelu w sprawie ronda na krajowej dwójce:
Włodarze wystosowali wspólny apel w sprawie ronda na krajowej dwójce <<==>> LINK

W tej samej sprawie petycję do GDDKiA w styczniu br. wystosowali mieszkańcy miasta i gminy Międzyrzec Podlaski, przez ostatnie miesiące zbierający podpisy stacjonarnie oraz online. Pod petycją podpisało się ponad 2 tys. osób.

Więcej o petycji mieszkańców:
Podpisz petycję – bezpieczeństwo na skrzyżowaniu <<==>> LINK

W odpowiedzi GDDKiA poinformowała o podjęciu działań w kierunku budowy bezpiecznego przejścia dla pieszych w podanej lokalizacji, zastosowania nowego oświetlenia, znaków aktywnych i ustanowienia ograniczenia prędkości.

W ramach (…) planu redukcji liczby i zdarzeń drogowych uwzględnione zostanie zadanie polegające na przebudowie w/w skrzyżowania drogi krajowej nr 2 z drogą powiatową nr 1010L na skrzyżowanie skanalizowane. W ramach przebudowy zostanie wyznaczone nowe przejście dla pieszych z oświetleniem i urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego w ciągu drogi krajowej. Planujemy wykonanie nowego oświetlenia drogowego na skrzyżowaniu, montaż znaków aktywnych D6, wyniesienie wysp kanalizujących ruch i wyposażenie ich w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przewidziane jest także ograniczenie dopuszczalnej prędkości na odcinku drogi.

Jednak, jak zaznaczono, „realizacja tego zadania jest uzależniona od przyznania środków finansowych na zadanie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego w kolejnych latach.” Termin wykonania prac nie został określony.

Jednocześnie GDDKiA zawarła w odpowiedzi na apel włodarzy opinię zawierającą stwierdzenie, że budowa ronda jest bezzasadna wobec mających powstać w ciągu najbliższych lat autostrady A2 i drogi ekspresowej S19, tzw. Via Carpatia, które przejmą natężenie ruchu tranzytowego.

Realizujemy budowę autostrady A2 na odcinku Siedlce-Biała Podlaska, a także budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku w granicach województwa mazowieckiego i województwa lubelskiego Międzyrzec Podlaski-koniec obwodnicy. Realizacja tych inwestycji spowoduje, że ruch tranzytowy, który obecnie odbywa się w ciągu drogi krajowej nr 2 w Międzyrzecu Podlaskim będzie się odbywał w/w drogami szybkiego ruchu. Wpłynie to pozytywnie na strukturę i natężenie ruchu w ciągu drogi krajowej nr 2, w tym na w/w skrzyżowaniu. Dlatego nie widzimy zasadności budowy wnioskowanego ronda.

 

materiał: XLII Sesja Rady Gminy Międzyrzec Podlaski z dnia 29 kwietnia 2022 r.
zdjęcie: Radio Biper
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama