Reklama

Blog lub vlog – prowadź go razem z partnerem!

Kręcenie vloga albo pisanie bloga może być świetnym sposobem na spędzanie czasu z partnerem. Tworzenie czegoś razem sprzyja umacnianiu wzajemnych więzi, a wspólna praca przy filmie lub tekście może wam przynieść wiele radości.

Vlog – co warto kręcić?

 

Kręcenie vloga trzeba rozpocząć od podjęcia decyzji, o czym będą filmy. Kręcić można w zasadzie wszystko. Każdy temat znajdzie swoich odbiorców, a jeżeli vlog okaże się ciekawy, na pewno zyskacie wielu fanów. Nagrajcie serię filmów szczególnie jeśli:

  • mieszkacie w egzotycznym miejscu, o którym niewiele w Polsce powszechnie wiadomo. Oglądający będą zainteresowani nawet zwyczajnym, codziennym życiem. Zaciekawić może wszystko – od asortymentu w sklepach, poprzez mieszkanie, reguły w pracy, święta aż po kulturę, faunę i florę;
  • macie oryginalny zawód albo pracę;
  • możecie przekazać konkretną wiedzę na dowolny temat;
  • przeprowadzacie generalny remont mieszkania albo rozpoczynacie budowę domu;
  • zakładacie ogród;
  •  rozpoczynacie własny biznes.

Są to oczywiście tylko przykłady, a zakres tematyczny filmików jest znacznie szerszy. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chcecie prezentować wasz vlog na najbardziej znanej platformie, musicie liczyć się z tym, że pewne treści mogą zostać zablokowane.

Na pewno będę to te niezgodnie z obowiązującym prawem, ale nie tylko. Jeśli np. zdecydujecie się prezentować gadżety takie jak wibratory, akcesoria bdsm lub satisfyer, co samo w sobie jest legalne, algorytmy i tak mogą zakwalifikować film do treści niezgodnych z regulaminem serwisu i usunąć nagranie.

 

O czym można pisać na blogu?

 

Powiedzenie „papier jest cierpliwy”, można dziś sparafrazować otrzymując równie prawdziwe hasło „Internet jest cierpliwy”. Rzeczywiście, treści pisane, pod warunkiem że publikujecie je na własnej stronie, a nie w mediach społecznościowych, mogą być w zasadzie dowolne. Nikt nie da wam „bana” za masturbatory czy niekonwencjonalne poglądy. Co nie oznacza, że wasz blog powinien zawierać podobne treści, żeby zyskać popularność. Chodzi o to, że tekst pisany prezentowany na prywatnej stronie może być znacznie bardziej zindywidualizowany. Publikując go nie musicie używać zabiegów, które stosują wytrawni vlogerzy, jeśli chcą uniknąć np. demonetyzacji (czyli zablokowania możliwości zarabiania na filmie). Przykład? W tekście na blogu do woli możecie używać sformułowania „szczepionka”, podczas gdy w filmie należy zastąpić je określeniem „preparat”.

 

 

Lepszy blog czy vlog?

 

Czy z uwagi na ograniczenia popularnej platformy do prezentacji filmów blog jest lepszy niż vlog? Niekoniecznie, po prostu rządzi się nieco innymi prawami. Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych różnic między vlogiem a blogiem:

  • umiejętności – kręcąc filmy trzeba wykazać się pewną sprawnością językową i umiejętnością ustnego przekazania treści, z kolei blog wymaga „lekkiego pióra”. Przy vlogu trzeba umieć zmontować filmy, a przy blogu – posiadać elementarne umiejętności obsługi strony www;
  • tematyka – vlog musi pokazać coś konkretnego, fizycznego (codzienne życie, pracę, proces, wiedzę), natomiast blog może obejmować wyłącznie „luźne” przemyślenia autorów. Oczywiście istnieją vlogi prowadzone w formie dyskusji lub wywiadów, jednak wówczas wymagają one naprawdę solidnej podbudowy – prezentacji spójnego światopoglądu i umiejętności prowadzenia dyskusji czy rozmowy;
  • zarabianie – jeśli chcecie prowadzić blog lub vlog i zarobić na tej formie działalności, musicie wiedzieć, że proces zarabiania na vlogu jest prosty: masz oglądalność – zyskujesz. W przypadku bloga najpierw trzeba zakończyć proces wypracowania marki osobistej, żeby w ogóle zacząć zarabiać. A jak zarabia się na blogu? Na przykład polecając produkty czy usługi firm, które się do was zgłoszą z taką propozycją.

Warto podkreślić, że niezależnie od tego, czy wybierzecie vlog, czy blog, prowadząc go we dwoje możecie podzielić się pracą, a sam proces pisania albo nagrywania jest zawsze formą ciekawie spędzonego wspólnie czasu.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Redakcja

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama