Reklama

Puchacze-Sitno: Akcja „Czysta ziemia” w Gminie Międzyrzec Podlaski (film) (galeria)

22 kwietnia na terenie leśnym pomiędzy Puchaczami a Sitnem zebrała się społeczność Gminy Międzyrzec Podlaski z wójtem Krzysztofem Adamowiczem i jego zastępcą Michałem Teofilskim na czele, by wziąć udział w akcji "Czysta Ziemia". Wspólnie posprzątali pobocza drogi i leśne zarośla, wynosząc z nich zalegające śmieci, których zebrało się całkiem sporo. W uporządkowanym miejscu tradycyjnie wspólnie z właścicielami Zakładu Mięsnego "Karol" w Strzakłach ustanowiono Punkt Czystości, w którym stanęła tabliczka z apelem o utrzymanie czystości.

Przy drodze wiodącej z Puchacz do Sitna stanęła dziś jedna z tablic Punktu Czystości informująca o tym, że właśnie ten teren został posprzątany w ramach tegorocznej akcji „Czysta Ziemia 2022”, którą podjęła społeczność Gminy Międzyrzec Podlaski. Pierwsze tablice na terenie samorządu pojawiły się rok temu, a w tym, staraniem Gminy i przedstawicieli Zakładu Mięsnego „Karol” w Strzakłach, staną również w kilku kolejnych miejscach.

Mieszkamy tu, więc trzeba posprzątać. Nie można zaśmiecać miejsc, w których się mieszka i lasu, który nas otacza. Jestem za tym i chętnie się udzielam, cieszę się, że możemy uczestniczyć w tej akcji jako firma – mówił właściciel ZM „Karol” Jan Brodawka. Firma, wzorem roku ubiegłego, przygotowała tabliczki do Punktów Czystości zawierające zdjęcia leśnych zwierząt i apel o utrzymanie czystości. – W tym roku zrobiliśmy większe tabliczki, żeby były bardziej widoczne. One dały efekt, ale nie do tego stopnia, żebyśmy już byli zadowoleni. Są jednak postępy. Większe tablice będą bardziej dotykały oczu ludzi i efekt będzie większy.

Pomysł na tabliczki, jak wyjaśnia kierownik marketingu ZM „Karol” Magda Brodawka, zrodził się z poczucia silnego związku z okolicą. – Chcemy pomagać dbać o środowisko i czystość Ziemi, dlatego zadecydowaliśmy, by wspólnie dołączyć do tej akcji.

Razem z mieszkańcami, jak to ma w zwyczaju, ramię w ramię zbierał tego dnia śmieci włodarz gminy. – Jestem mieszkańcem gminy, więc sprzątam razem z mieszkańcami. Dziś jesteśmy czyścicielami, bo śmiecą ludzie nieodpowiedzialni. Ubiegły rok przyniósł smutny bilans, bo ilość opon i śmieci liczyliśmy w dziesiątkach ton. Z naszych lasów wyjechało 50 ton śmieci, są to smutne i przerażające liczby. Mamy nadzieję, że dziś będzie ich znacznie mniej – wyraził nadzieję wójt Krzysztof Adamowicz, jednocześnie zwracając się z apelem do osób zaśmiecających teren gminy. – Wszystkim tym, którzy przejeżdżając przez gminę Międzyrzec Podlaski zamierzają coś wyrzucić przez okno, chcę powiedzieć, że równie dobrze mogą to zabrać do domu, a następnie bezpłatnie czy w ramach abonamentu oddać. Bo za chwilę przyjdziemy na grzyby i będziemy się potykać o te sterty śmieci. 

Zagospodarowanie odpadów to rola Międzygminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego, na którego czele stoi prezes Mariusz Kostka, biorący aktywny udział w gminnej akcji Czysta Ziemia 2022. – W tamtym roku odebraliśmy 50 ton odpadów wysprzątanych przez mieszkańców z terenu gminy. Do tego, co jest dziwne i smutne, 100 opon różnego rozmiaru od pojazdów osobowych i ciężarowych, również traktorowych – wyliczał Mariusz Kostka, który podczas dzisiejszego zbierania śmieci w pasie leśnym już po kilku minutach akcji znalazł kolejna oponę, tym razem rowerową. – Mam nadzieję, że w tym roku będzie tego mniej. Spółka jest gotowa, żeby pomagać: przekazaliśmy worki na odpady i po całej akcji wszystkie te śmieci będziemy zabierać i we własnym zakresie zagospodarowywać. 

Czy w tym roku spełnią się życzenia społeczników i śmieci będzie rzeczywiście mniej dowiemy się za kilka dni, kiedy zakończy się akcja „Czysta Ziemia 2022” prowadzona w dniach 22-24 kwietnia na terenie całej gminy. Poszczególne sołectwa będą sprzątały swoje zakątki, samorząd zaprosił do działania całe rodziny ogłaszając „Rodzinne sprzątanie”, za które, w ramach podziękowania, będzie można odebrać sadzonki roślin.

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Anna Ostapiuk
film: Anna Ostapiuk / Bartek Sawa Sawicki
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama