Reklama

Kulturalny Pejzaż Podlasia: Kapela podwórkowa Caravana

Kapela Caravana z Czosnówki  (gmina Biała Podlaska) prezentuje muzykę podwórkową zawierającą przedwojenny koloryt starych szlagierów w ciekawej aranżacji. Saksofon, akordeon, mandolina, gitara akustyczna, gitara basowa, bęben oraz śpiew. Połączenie tych instrumentów daje charakterystyczne i unikatowe brzmienie o radosnym i skocznym zabarwieniu. Sześciu muzyków, żywe instrumenty, różnorodny repertuar, to wszystkie składowe Caravany.

Przed drugą wojną światową kapele podwórkowe i uliczne obecne były w krajobrazie polskich miast, jak Warszawa, Łódź, Kraków czy Lwów. W tym ostatnim niemal każda ulica miała swoją własną kapelę. Grajkowie amatorzy zarabiali w ten sposób na życie. Grali wesołą, skoczną muzykę, inspirowaną piosenkami estradowymi, utworami kabaretowymi i operetkowymi. Ich wyróżnikiem był także charakterystyczny strój, zazwyczaj krótkie spodnie, marynarki i czapki z daszkiem. Obecnie kapele podwórkowe przeżywają renesans, zobaczyć je można znowu w różnych miejscach w całej Polsce. Jedną z nich jest Caravana z Czosnówki, która także promuje tą do niedawna zapomnianą formę muzyki.

Kapela Podwórkowa Caravana powstała w 2017 roku. – Stało się to zupełnie spontanicznie. Grałem kiedyś już z Włodkiem w zespole ludowym Kaczeńce, nie bardzo nam tam jednak szło i wpadliśmy na taki pomysł, aby założyć kapelę podwórkową – tłumaczy jeden z założycieli Andrzej Jedynak. Tak się zaczęło, niedługo potem dołączyli do nich kolejni muzycy i zaczęły się intensywne próby i nauka repertuaru. Od początku mieli założenie, żeby występować na scenie, dlatego poświęcali nie tylko dużo swojego wolnego czasu, ale również zainwestowali w dobre instrumenty, nagłośnienie oraz charakterystyczne stroje nawiązujące do tradycji kapel podwórkowych.

Opracowanych mają dotychczas około 20 utworów podwórkowych, ale także m.in. kawałki biesiadne. Co ważne w swoim repertuarze mają także własne kompozycje pod tytułami: „500+”, „Lepsze życie”, „Franek z Teściową”, czy „ Piosenka o Białej Podlaskiej”. Do tej ostatniej nagrali teledysk, który obejrzeć można na YouTube. Ich teksty często zawierają w sobie dowcip, ironiczny komentarz wydarzeń z dnia codziennego, a więc te elementy, które były obecne również w piosenkach kapel podwórkowych sprzed 80 i więcej lat.

Caravana występowała dotychczas kilka razy w różnych przeglądach, m.in. na Ogólnopolskim Zlocie Kapel Podwórkowych w Parczewie, Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej czy Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych w Płońsku. Tam jako nagrodę otrzymali możliwość realizacji nagrania studyjnego. Warto wspomnieć jeszcze występ w TVP Lublin w programie Poranek między Wisłą i Bugiem. Oczywiście koncertowali również na wielu mniejszych wydarzeniach w Białej Podlaskiej i powiecie bialskim.

Jak mówią, po pandemicznym przestoju mają ogromny głód grania i występowania przed publicznością. Zapowiadają, że jeśli nic się nie zmieni w kwestii ograniczeń, będą chcieli zagrać w tym roku kolejny raz na ogólnopolskich festiwalach kapel podwórkowych, ale i również na innych koncertach w naszym regionie.

W planie mają w tym roku nagranie płyty, która zawierać będzie ich największe przeboje. Płyta będzie nagrana z pomocą Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. Wkrótce powstanie również strona internetowa, na której będzie można śledzić na bieżąco ich działalność.

Kapelę Podwórkową Caravana obecnie tworzą:

Włodzimierz Borysiuk – saksofon, śpiew, kierownik kapeli
Andrzej Jedynak – bęben, śpiew
Sławomir Woźniak – akordeon. śpiew
Tadeusz Kukawski – mandolina, śpiew
Andrzej Jarząbkowski – gitara basowa
Ryszard Zań – gitara rytmiczna, śpiew

 

Tekst. J. Sowa
Zdjęcia: arch. zespołu

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama