Reklama

Biała Podlaska: Początek przebudowy ulicy Robotniczej. Pierwszy etap to półtora kilometra nowego chodnika (galeria)

Budowa chodnika przy ul. Robotniczej w Białej Podlaskiej. Miasto Biała Podlaska rozpoczęło procedury przetargowe. Planowane do realizacji zadanie polegać będzie na przebudowie drogi powiatowej, ulicy Robotniczej i ul. Długiej (okolice skrzyżowania ul. Robotniczej z ul. Żwirki i Wigury) w Białej Podlaskiej obejmująca. Przebudowa w pierwszym etapie polegać będzie na przebudowie chodnika wraz z uzupełnieniem deptaka na wyżej podanym skrzyżowaniu.

Przedmiotem zamówienia które rozpoczął bialski Magistrat jest przebudowa drogi powiatowej ulicy Robotniczej i ul. Długiej (okolice skrzyżowania ul. Robotniczej z ul. Żwirki i Wigury) w Białej Podlaskiej obejmująca przebudowę chodnika.

Zakres robót zawartych w rozpisanym przetargu obejmuje:

Chodnik:
– przebudowę odcinka chodnika o długości 1546 m od okolic skrzyżowania ul. Robotniczej, ul. Długiej, oraz Żwirki i Wigury do skrzyżowania ul. Robotniczej z ul. Graniczną polegającą na wymianie nawierzchni istniejącego chodnika i zjazdów z płyt betonowych na nawierzchnię z betonowej kostki brukowej;
– wymianę istniejących krawężników betonowych będących obramowaniem jezdni po stronie przebudowanego chodnika;
– wymianę obrzeży betonowych będących obramowaniem nawierzchni chodnika i zjazdów;

Oświetlenie:
– doświetlenia przejść dla pieszych oraz chodnik z przejściami dla pieszych w obrębie skrzyżowania ul. Robotniczej, ul. Długiej, oraz Żwirki i Wigury;

Ulica:
– wykonanie nowej warstwy ścieralnej jezdni z betonu asfaltowego o grubości 5 cm wzdłuż projektowanego krawężnika o średniej szerokości 1,2 m, o długości ok. 1546 m;

Termin związania ofertą: do końca maja bieżącego roku.

Miasto Biała Podlaska na prace związane z budową i przebudową chodników w roku 2022 zarezerwowało w budżecie miasta 1 milion złotych.

 

Franciszek Ostrowski, radny Koalicji Obywatelskiej:
Już 2 lata temu złożyłem wniosek na przebudowę Długiej i Robotniczej. Rozpoczęło się od zbiórki podpisów. Udało się ich zebrać ponad tysiąc. Pomysłem na Robotniczą była przebudowa istniejącego chodnika. Dodam, że chodnik też powstał w latach 70-tych ubiegłego wieku. Dziś już jest mocno zdewastowany, wysłużony, i mocno odbiega od obecnych standardów. Obecny chodnik jest z płyt betonowych. Nowy powstanie z kostki brukowej. Dodatkowo po drugiej stronie ulic Robotniczej i Długiej wnioskowaliśmy o ścieżkę rowerową. Kolejnym pomysłem do zrealizowania jest budowa ronda na skrzyżowaniu ulic: Długiej, Robotniczej, Żwirki i Wigury. I ostatni z postulatów to poszerzenie ulicy. Obecna ulica Robotnica jest wąska. Przy okazji jej gruntownego remontu zabiegać będziemy o znaczne jej poszerzenie. Miejsca jest dużo. Rozpoczęcie prac związanych z budową chodnika jest bardzo dobrą inicjatywą Prezydenta Miasta Michała Litwiniuka. Nowy chodnik usprawni ludziom poruszanie się pieszo i rowerem. Do kościoła, do sklepów, do centrum miasta. Jako samorządowcy wspieramy tą sprawę i zabiegamy o kolejne inwestycje w tej dzielnicy w rozmowach z prezydentem miasta Michałem Litwiniukiem.

Mariusz Michalczuk, radny Koalicji Obywatelskiej:
Bardzo się cieszę, że rusza budowa chodnika. Inicjatywa wpadła podczas zebrania miejskiej komisji do spraw budowy chodników. Często jestem w tych rejonach podróżując rowerem. Już jako dzieciak również rowerem Robotniczą jeździłem. Ze smutkiem muszę przyznać, że od tamtego czasu a są to już dekady, niewiele się ta Robotnicza zmieniła. Budowa chodnika to bardzo dobra jaskółka zmian dla tego obszaru. Mogę zapewnić mieszkańców dzielnicy, że to nie nie ostatnia inicjatywa w tym rejonie. Z prezydentem Litwiniukiem i wiceprezydentem Maciejem Buczyńskim rozmawialiśmy już, i o ile wiem, są już zaplanowane są opracowania budowy łączników ulicy Robotniczej do ulicy Olszowej. Każda inwestycja jednak wymaga przygotowania, czasu i pieniędzy zapisanych w budżecie miasta. Rozpoczęliśmy jednak trudne i kosztowne zadanie na które czekali mieszkańcy. Całość prac związanych z modernizacją Robotniczej i jej okolic na pewno nie będzie tanie i na pewno potrwa. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i poczekać na pełny efekt prac.

Marta Cybulska-Demczuk, radna Koalicji Obywatelskiej:
Tu super wiadomość dla mieszkańców, że Osiedle Za Torami nareszcie znalazło zainteresowanie władz miasta. To przecież jedna z najstarszych dzielnic w mieście. Do tej pory zaniedbana. Chodnik będzie dobrym początkiem inwestycji drogowych. To absolutnie niezbędne przedsięwzięcia w dzielnicy o które mieszkańcy dopominają się od lat, a które są tak wyjątkowo potrzebne. Z obecnym prezydentem miasta istnieje obecnie duża szansa na kolejne inwestycje w tym rejonie. Mieszkańcy Osiedla Za Torami również płacą podatki i również im należy się odpowiedni standard mieszkania i życia. Dodam, że rozmawiamy z Prezydentem Michałem Litwiniukiem o inwestycjach w ulice Mieszczańską i Ziemiańską. Mam nadzieję, że i ulice Długa i Górna w którym z najbliższych budżetów miasta znajdą się na liście ulic przeznaczonych do remontu. Na raz nie zrobimy wszystkiego. Ale gdyby tak co roku jedna z ulic czy jeden z chodników, bardzo mocno i w miarę szybko zmieniłoby to wizerunek i jakość życia w dzielnicy.


materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki / materiały projektowe
mapy: projektant mgr inż. Jacek Melaniuk
zdjęcia i opracowani: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama