Reklama

Małaszewicze: Upamiętnili 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej (galeria)

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym dniu społeczność Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach upamiętniła to wydarzenie uroczystym apelem.

W uroczystości uczestniczyła cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: Mieczysław Romaniuk – Przewodniczący Rady Gminy Terespol, Mariusz Kiczyński – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Chotyłów, ks. Andrzej Wolanin – proboszcz miejscowej parafii oraz Joanna Głowacka – Przewodnicząca Rady Rodziców.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły. Wszystkich uczestników powitała dyrektor Zespołu Szkół – Katarzyna Krawczyk, a następnie przypomniała ideę akcji sadzenia Dębów Pamięci w ramach realizacji programu „Katyń … ocalić od zapomnienia”. Po odśpiewaniu hymnu państwowego pani Małgorzata Sowa – nauczyciel historii i jednocześnie koordynator przedsięwzięcia zaprezentowała życiorys bohatera – ppor. Rudolfa Teodora Frosztęgi – konstruktora budowy portu lotniczego w Małaszewiczach.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było posadzenie Dębu Pamięci oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku czci zamordowanego. Ksiądz Andrzej Wolanin wraz ze wszystkimi uczestnikami ceremonii odmówił modlitwę za wszystkie ofiary Zbrodni Katyńskiej, zaś młodzież zapaliła Światło Pamięci. Nie zabrakło okolicznościowych wystąpień zaproszonych gości. Przewodniczący Rady Gminy Terespol podkreślił, że tego typu inicjatywy mają na celu zachowanie pamięci przez kolejne pokolenia Polaków o wymordowaniu polskiej inteligencji. W swoim przemówieniu nawiązał również do obecnej sytuacji w Ukrainie. Z kolei pan Mariusz Kiczyński zwrócił się do uczniów, by z należytym szacunkiem opiekowali się dębem i pielęgnowali pamięć o wszystkich ofiarach z 1940 roku.

Na zakończenie pani Katarzyna Krawczyk zachęciła do kultywowania pamięci o tej straszliwej zbrodni sprzed 82 lat, w wyniku której „Tam na nieludzkiej ziemi zabito wiarę, nadzieję i miłość … jednym strzałem w tył głowy”. Pani dyrektor wyraziła nadzieję, że posadzony Dąb Pamięci będzie przypominał o naszej powinności wobec bohaterów katyńskich oraz będzie wyrazem naszego szacunku dla przeszłości i teraźniejszości. Podziękowała również zaproszonym gościom, nauczycielom, pracownikom, uczniom i wychowankom przedszkola za udział w uroczystości.

Szczególne podziękowanie za zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia skierowała w stronę pani Małgorzaty Sowa i pani wicedyrektor Elżbiety Brodackiej. Wyrazy wdzięczności przekazała Nadleśnictwu Chotyłów za przekazanie sadzonki dębu.

Miłym akcentem było wręczenie nagród uczniom wyróżnionym w konkursie „Żołnierze Armii Krajowej z mojego regionu” organizowanego przez IPN Oddział w Lublinie: Mateuszowi Laszewskiemu i Michałowi Niczyporukowi z klasy V (opiekun merytoryczny: p. Małgorzata Sowa).

Tekst: Zespół Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Małaszewiczach
Zdjęcia: Elżbieta Brodacka – wicedyrektor ZS im. K. Makuszyńskiego

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama