Reklama

Operacja Czysta Rzeka w Konstantynowie (film) (galeria)

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej kolejny raz włączyło się do akcji Operacja Czysta Rzeka. W tym roku woluntariusze mieli ponownie za zadanie uprzątnięcie śmieci i uporządkowanie brzegów rzeki Czyżówki, oraz bezpośrednio przyległego do rzeki terenu Parku Platerów.

Mimo corocznej akcji sprzątania, śmieci w okolicy rzeki nadal jest dużo. W sumie podczas tegorocznej edycji wydarzenia 22 woluntariuszy zebrało łącznie aż 30 worków śmieci. 

–  To bardzo piękna akcja, cieszę się, że jest kontynuowana, bo mimo pewnych obostrzeń, jeżeli chodzi o gospodarkę odpadami , pomimo nałożonych obowiązków, mamy takie osoby, które niestety nie zwracają uwagi na przepisy, na istniejące kosze i wyrzucają te odpady w różne miejsca. Dlatego akcję trzeba kontynuować, przede wszystkim, aby w młodych ludziach zaszczepiać dbanie o środowisko, porządek i czystość – mówi Romuald Murawski, wójt gminy Konstantynów. 

Operacja Czysta Rzeka, to pierwsza w historii skoordynowana akcja społecznego sprzątania rzek na całej ich długości, z uwzględnieniem dopływów, a także brzegów i okolicy. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia. Początkowo miała dotyczyć jedynie rzeki Bug, ale szybko okazało się, że są chętni do propagowania idei w całej Polsce. Dzięki temu w 3 edycjach ponad 8000 wolontariuszy zebrało ok. 280 ton śmieci w całej Polsce.

>>> Link do filmu w którym o akcji wypowiadają się wójt gminy Romuald Murawski oraz przewodniczący Rady Gminy w Konstantynowie Tadeusz Hryciuk.

>>> Link do filmu z rozmową z młodymi uczestnikami akcji. 

Poniżej dodatkowe zdjęcia jednego z uczestników akcji pana Bogdana Korniluka.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama