Reklama

Żerocin: Spotkanie z tradycją wielkanocną (film) (galeria)

10 kwietnia społeczność gminy Drelów spotkała się w Domu Ludowym w Żerocinie, gdzie podczas "Spotkania z tradycją wielkanocną" rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejsze palmy i pisanki, a publiczność wysłuchała pieśni wielkopostnych w wykonaniu zespołów śpiewaczych i zakupiła piękne kiermaszowe dekoracje wykonane przez uczniów miejscowej szkoły podstawowej. Spotkanie poprzedziła uroczysta msza święta z poświęceniem palm.

Organizowane od wielu lat przez Koło Gospodyń Wiejskich w Żerocinie i Gminne Centrum Kultury w Drelowie gminne „Spotkanie z tradycją wielkanocną” w Żerocinie rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem proboszcza ks. kan. Wiesława Mańczyny, który dokonał poświęcenia palm wielkanocnych. Następnie barwny pochód przemaszerował do Domu Ludowego, gdzie na uczestników spotkania czekał smaczny poczęstunek oraz kiermasz wielkanocny przygotowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Żerocinie. 

Cieszę się, że gospodarze tego obiektu: panie z KGW i strażacy z OSP Żerocin, którzy mocno ze sobą współpracują, zdecydowali się reaktywować tę piękną imprezę, obchodzącą w tym roku swoje dziesięciolecie, po przerwie spowodowanej pandemią. cieszymy się również w remontu zakończonego już prawie dwa lata temu. Ten obiekt do tej pory nie był wykorzystywany w pełnej okazałości. Jest to teraz jeden z najpiękniejszych, najbardziej okazałych obiektów w naszej gminie. Miejmy nadzieję, że już więcej żadnych ograniczeń mieć nie będziemy i będziemy mogli takie imprezy tutaj odbywać – mówił Wójt Gminy Drelów Piotr Kazimierski

W trakcie uroczystości publiczność wysłuchała pieśni wielkopostnych prezentowanych przez członkinie zespołów śpiewaczych z terenu gminy. W tym roku w Przeglądzie Pieśni Wielkopostnych wzięły udział zespoły: 
– Zespół Śpiewaczy z Żerocina
– Zespół Śpiewaczy z Kwasówki
– Zespół Śpiewaczy „Worsianki” z Wors
– Zespół Śpiewaczy „Kalina” z Łózek

Komisje konkursowe z ponad 40 prac zgłoszonych do konkursów wielkanocnych wybrały te najpiękniejsze przyznając nagrody zwycięzcom:

Pisanka w kat. dorośli:
I miejsce Anna Wróbel
II miejsce Renata Duda
III miejsce Sylwia Oleszczuk
wyróżnienia: Barbara Kozłowiec, Marianna Kalinka

Pisanka w kat. dzieci i młodzież:
I miejsce Dominika Niewiadomska
II miejsce Filip Golczuk
III miejsce Martyna Gromek
wyróżnienia: Amelia Duda, Oliwia Byczyk, Nikola Lep, Michał Olesiejuk, Filip Maksymiuk

Palma w kat. indywidualnej:
I miejsce Jadwiga Jaworska
II miejsce Barbara Kozłowiec
III miejsce Elżbieta Panasiuk
wyróżnienia: Karol Grochowski, Zofia Pepa, Wiktoria Pływacz

Palma w kat. grupowej:
I miejsce Łózki
II miejsce Worsy
III miejsce Żerocin
wyróżnienia: Drelów, Zahajki, Kwasówka

Cieszę się, że nasi mieszkańcy się jednoczą, hołdują tradycji, że tworzą wspólnotę tak potrzebną w  tych trudnych czasach – zauważył włodarz Piotr Kazimierski nawiązując do pandemii i wojennych działań na Ukrainie. – Życzę, w tym czasie próby i wyzwań, spokoju, wspólnych i jeszcze silniejszych więzi oraz wspierania. Każdy z nas ma czas na refleksję i dostrzeżenie tego, co najważniejsze: najbliżsi, rodzina i wspólnota. Życzę, byśmy skutecznie tę wspólnotę budowali i czerpali z tego, że jesteśmy razem, zdrowi, żywili, wolni przede wszystkim. Żebyśmy tę radość potrafili nieść wszystkim wokół. 

Kultywujemy te tradycje, kultywują je wspaniali mieszkańcy gminy Drelów. A robią to dobrze, bo już z sukcesami na Powiatowym Przeglądzie Tradycji Wielkanocnych w Sosnówce – przypomniał dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Drelowie Michał Olesiejuk. Zdobywczyni pierwszego miejsca za palmę wielkanocną Jadwiga Jaworska została również uhonorowana tym samym pierwszym miejscem w Sosnówce, a Anna Wróbel odebrała nagrodę za najpiękniejszą pisankę zarówno w Sosnówce jak i w Żerocinie. Zdobywczynie drugiego miejsca za najpiękniejszą palmę grupową – KGW Worsy, z przeglądu powiatowego wróciły z miejscem trzecim. 

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Anna Ostapiuk / Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama