Reklama

„Podlasiacy” i „Włodawiacy” na scenie Bialskiego Centrum Kultury (film) (galeria)

3 kwietnia, w sali widowiskowej Bialskiego Centrum Kultury odbył się wyjątkowy koncert, na którym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Podlasiacy" i Kapela Ludowa "Podlasiacy" oraz Zespół Tańca Ludowego "Włodawiacy".

– Członkowie zespołu wprowadzili nas w bogactwo polskiej kultury. Jest budującym, że widzi się międzypokoleniowość składów, że kultura ludowa, która tym niemających szczęścia z nią obcować wydaje się archaiczna, zaprzeszła, tak odległa a wy pokazujecie, że jest tak wszechstronna, uniwersalna, i że kulturę mamy jedną. Bez zrozumienia swoich korzeni nie da się tworzyć i odczuwać także tej kultury współczesnej – powiedział prezydent miasta Michał Litwiniuk.  

Na bialskiej scenie zespoły zaprezentowały tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski, w tym lubelskie, kurpiowskie, żywieckie, suwalskie czy śląskie. Zespołowi Tańca Ludowego „Podlasiacy” towarzyszyła kapela ludowa pod przewodnictwem Andrzeja Karasia. Zespół zrzesza dzieci i młodzież z bialskich szkół podstawowych i średnich oraz dzieci z przedszkoli. Ma na swym koncie ponad 150 koncertów w kraju i zagranicą. Choreografem zespołu jest Magdalena Osmulska. W tym roku na początku lipca „Podlasiacy” obchodzić będą swój jubileusz 30-lecia istnienia.

Gościnny występ Zespołu Tańca Ludowego „Włodawiacy”, to była także duża uczta artystyczna. Funkcjonujący od 1954 roku zespół działa na co dzień w Młodzieżowym Domu Kultury im. O. Kolberga we Włodawie. Liczy aż 160 tancerzy w wieku od 6 lat do 24 lat. Z zespołem pracuje dwóch instruktorów tańca, Anna Mróz oraz Barbara Mierzwa. Za stronę muzyczną odpowiada Mikołaj Butryn. Zespół w repertuarze ma kilkanaście form artystycznych, w tym widowiskowe tańce narodowe oraz zabawy i tańce z różnych regionów Polski. 

Warto na koniec wspomnieć, że zespoły zrezygnowały z biletów wstępu na wydarzenie na poczet wsparcia zbiórki dla Ukrainy. 

 

Film: Biper Tv

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama