Reklama

Gmina Międzyrzec zawiesiła fundusz sołecki na 2023 rok

Decyzja o niewyrażeniu zgody na wyodrębnienie środków funduszu sołeckiego w budżecie Gminy Międzyrzec Podlaski na rok 2023 przyjęła formę uchwały, którą 29 marca na wniosek wójta Krzysztofa Adamowicza podjęli radni podczas XLI sesji Rady Gminy. Głosujący byli zgodni z argumentami włodarza, który jako uzasadnienie wniosku podał konieczność stworzenia poduszki finansowej, pozwalającej zabezpieczyć płynność budżetową i wspierającej wkład własny samorządu podczas realizacji zaplanowanych na lata 2022-2023 wielomilionowych inwestycji.

Z wnioskiem o włączenie projektu uchwały dotyczącej braku zgody na rozdzielenie funduszu sołeckiego pomiędzy sołectwa w przyszłym roku budżetowym wystąpił włodarz gminy. – W sytuacji związanej z zaplanowanymi i przyjętymi do realizacji na ten rok zadaniami inwestycyjnymi oraz z inwestycjami planowanymi na rok 2023 uznaliśmy, że dla bezpiecznego funkcjonowania budżetu i bezpieczeństwa realizacji zadań w czasach trudnych musimy też podejmować trudne decyzje – mówił wójt Krzysztof Adamowicz podczas ostatniej sesji Rady Gminy. – Jest to podyktowane niekontrolowanym wzrostem cen i nieprzewidywalnością roku następnego, a również i bieżącego. Te czasy to dla nas też niemożliwość określenia do końca przychodów gminy związanych z rewolucją podatkową wprowadzoną od tego roku, która przełoży się na finanse gminy. Ceny energii wzrastają niewspółmiernie, a zakładamy, że jeszcze wzrosną. Sankcje nałożone na Rosję odbiją się na nas  w drugim półroczu tego roku i w roku 2023.

W budżecie na rok 2022 wydzielono fundusz sołecki w kwocie 900.000 zł, a szacowany przyszłoroczny może sięgnąć nawet 1 mln złotych. Należy tu dodać, że nie są to środki zewnętrzne, a tylko część zasobów własnych samorządu. Przy kwocie 31 mln złotych, na jakie opiewa budżet inwestycyjny, 18-stu milionach środków szacowanych na inwestycje drogowe na lata 2022-2023 i 17,5 mln złotych, na jakie łącznie gmina złożyła trzy wnioski w kolejnym rozdaniu Polskiego Ładu, dodatkowe zabezpieczenie wkładu własnego kwotą 1 mln z funduszu sołeckiego jest rozwiązaniem zasadnym. – Inwestycje drogowe szacowaliśmy jesienią na 14-14,5 mln złotych, a niedawny przetarg, który już unieważniliśmy, wskazał 19-22 mln złotych. Koniecznością staje się zapewnienie środków na wkład własny na takie zadania. Mając na uwadze, że do dziś nie zostały uruchomione środki z Krajowego Planu Odbudowy i środki z PROW dla województwa lubelskiego na następne lata, jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo finansowe gminy i realizację dużych zadań inwestycyjnych. Bo nigdy jeszcze budżet inwestycyjny nie wynosił 31 mln złotych – argumentował włodarz. – Jeśli rada określa tak duże wymagania przed wójtem i gminą to w tych niepewnych czasach zasadna jest, w moim przekonaniu, taka uchwała dająca większe bezpieczeństwo. Nikt inny chyba nie zabiegał i nie opowiadał się za funduszem sołeckim tak jak ja. Jestem zwolennikiem tej formy decydowania przez ogół społeczności w wydatkowaniu środków na cele danej miejscowości. Ale też odpowiedzialność nakazuje mi pochylić się nad budżetem i przedłożyć wysokiej radzie takie rozwiązanie, by mieć pewną poduszkę bezpieczeństwa dla funkcjonowania gminy. 

Projekt uchwały o o niewyrażeniu zgody na wyodrębnienie środków funduszu sołeckiego w budżecie Gminy Międzyrzec Podlaski na rok 2023 zyskał pozytywną opinię komisji połączonych, a sama uchwała w dniu 29 marca została przez radnych podjęta jednogłośnie.

 

materiał: XLI sesja Rady Gminy z dnia 29 marca 2022 r.
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama