Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Gmina Międzyrzec Podlaski realizuje kolejne zadania inwestycyjne

Podczas XLI sesji Rady Gminy Międzyrzec Podlaski w dniu 29 marca wójt Krzysztof Adamowicz poinformował o bieżącym stanie zadań, jakie na chwilę obecną realizuje samorząd. Część zadań jest już na ukończeniu, trwają też kolejne przetargi, które wyłonią wykonawców najbliższych inwestycji. Stabilną gospodarkę rozwojową gminy zakłóca natomiast montaż instalacji solarnych, którego termin może ulec wydłużeniu, a realne jest również prawdopodobieństwo konieczności przeprowadzenia nowej procedury przetargowej.

Na dzień 29 marca na terenie gminy Międzyrzec Podlaski trwa realizacja następujących zadań:

1. W ramach dofinansowanego środkami unijnymi zadania pn. „Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Międzyrzec Podlaski” zostaną poddane termomodernizacji budynki: Szkoła Podstawowa w Misiach – w Jelnicy oraz świetlica w Maniach. 

2. Trwają prace związane z montażem kotłów na pellet, a samo przedsięwzięcie jest już na ukończeniu. Zakończeniu uległa natomiast inwestycja instalacji OZE dotycząca pieców na gaz. 

3. Gmina unieważniła przetarg w systemie „zaprojektuj i wybuduj” w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania infrastruktury drogowej na terenie Gminy Międzyrzec Podlaski„. Jednocześnie został ogłoszony drugi przetarg na to samo zadanie z terminem składania ofert do 4 kwietnia. Przyczyną unieważnienia przetargu była wysoka kwota zaoferowana na realizację zadania, znacznie przekraczająca kwotę, jaką dysponuje samorząd. Jak wyjaśnił wójt Krzysztof Adamowicz, wstępnie szacowana jesienią 2021 r. kwota 14-14,5 mln w postępowaniu przetargowym przy obecnych cenach wykazała kwoty 19-23 mln złotych.

Kwota, jaką samorząd zamierzał przeznaczyć na wykonanie zadania została określona na początku marca br. na 16 mln złotych. W postępowaniu przetargowym wpłynęły dwie oferty na kwoty 18.994.636,62 zł i 23.456.114,85 zł. 16 marca unieważniono postępowanie przetargowe ze względu na ceny ofert znacznie przekraczające posiadane środki. Z dniem 17 marca został ogłoszony kolejny przetarg na wykonanie zadania „Poprawa funkcjonowania infrastruktury drogowej na terenie Gminy Międzyrzec Podlaski” z określoną ceną na realizację w wysokości 16 mln złotych. Termin składania ofert przypada na 4 kwietnia br.

4. Przetarg został także ogłoszony na opracowanie dokumentacji technicznej dla zadania „Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 806 Łuków – Międzyrzec Podlaski na odcinku Strzakły – Jelnica„. Otwarcie ofert nastąpi 1 kwietnia. 

Gmina Międzyrzec Podlaski partycypuje w kosztach tej inwestycji realizowanej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie wykładając środki na przygotowanie dokumentacji technicznej.

5. Jak zapowiada wójt Krzysztof Adamowicz, jeszcze w tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na dostawę materiału wraz z wbudowaniem i zagęszczeniem do naprawy dróg, w przygotowaniu również przetarg na przebudowę drogi wewnętrznej nr 1261 i 1026 w miejscowości Misie. 

6. W przygotowaniu realizacja zadania „Budowa linii kablowych oświetlenia ulicznego na terenie gminy Międzyrzec Podlaski„.

7. Parczewska Firma Investmil będzie realizowała zadanie „Budowa indywidualnych oczyszczalni ścieków dla potrzeb funkcjonowania budynków użyteczności publicznej„. Zakres obejmuje szkoły, firma ma czas realizacji zadania do jesieni br. 

8. Pod znakiem zapytania jest obecnie realizacja montażu instalacji solarnych na terenie gminy. – W kilku przetargach mamy trudności, m.in. w przetargu dotyczącym montażu instalacji solarnych. W pierwszej kolejności w związku ze wzrostem cen firma chciała z nami negocjować warunki kontraktu. W związku z tym, że ani przetarg ani umowa nie przewidywały takich działań, musieliśmy odmówić – relacjonował podczas sesji w dniu 29 marca wójt Adamowicz. – W tej chwili wykonawca Polska Ekologia Przetargi jest z nami w ciągłej korespondencji twierdząc, że ma trudności w dostępie do materiałów. Zgodnie z umową w dniu 1 kwietnia firma ma rozpocząć montaż instalacji OZE, natomiast odpowiedź z dnia 28 marca jest taka, że nie są w stanie przedłożyć nam harmonogramu z racji braku materiałów na rynku. Nie zgadzamy się z tym, gdyż sprawdziliśmy i mamy rozeznanie, że dla innych firm materiały są dostępne. Apelowaliśmy do firmy, by zajęła jasne stanowisko: rezygnuje z kontraktu czy też ma zamiar go realizować. Jesteśmy gotowi na jedno i drugie rozwiązanie. 

 

materiał: XLI sesja Rady Gminy z dnia 29 marca 2022 r.
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama