Reklama

W Międzyrzecu Podlaskim powstanie wiadukt nad linią kolejową (film)

Wiadukt drogowy nad linią kolejową Terespol-Warszawa to inwestycja mająca skutecznie udrożnić ruch komunikacyjny na przejeździe kolejowym w Międzyrzecu Podlaskim. Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie z Polskiego Ładu w kwocie 19 mln złotych, dodatkowymi środkami w wysokości 11 mln złotych wesprze to działanie PKP. O inwestycji rozmawiamy z zastępcą burmistrza Pawłem Łysańczukiem.

Środki na budowę wiaduktu pojawiły się wraz z promesą Polskiego Ładu w październiku 2021 r. W ramach Programu Inwestycji Strategicznych Miasto Międzyrzec Podlaski otrzymało dofinansowanie na wiadukt, który będzie pierwszym etapem planowanej od dawna budowy wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 813 Międzyrzec – Parczew – Ostrów Lubelski – Łęczna. Wcześniej, w lipcu 2021 r., samorząd wspólnie z PKP PKL S.A. podpisał list intencyjny w sprawie rozwiązania problemów komunikacyjnych w mieście, w tym budowy skrzyżowań bezkolizyjnych. 

Więcej o dofinansowaniu:
Międzyrzec Podlaski: 19 milionów złotych z Polskiego ładu na wiadukt drogowy <<==>> LINK

Budowa wiaduktu nad linią kolejową to jedna z głównym, o ile nie najgłówniejsza inwestycja, jaka jest przed nami. Staraliśmy się kilka lat, żeby ten temat zacząć. Pozyskaliśmy 19 mln złotych z Programu Inwestycji Strategicznych, oczywiście w pierwszej fazie musieliśmy wykazać swój milion, który był wkładem własnym. Dobrą informacją jest to, że udało mi się dopiąć temat z PKP PLK, które wesprze nas kwotą 11 mln złotych – wyjaśnia zastępca burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski Paweł Łysańczuk. – To duży sukces, ale i duże wyzwanie, choćby z racji konstrukcyjnych, przetargowych i realizacyjnych. Ale myślę, że wszystkie duże rzeczy zaczynają się na początku od problemów, a ten problem zmierza ku pozytywnemu zakończeniu.

 

 

Więcej o udziale PKP PKL w realizacji inwestycji:
PKP i Miasto Międzyrzec wspólnie zrealizują budowę wiaduktu <<==>> LINK

Wiadukt będzie fragmentem wschodniej obwodnicy, która zepnie wjazd do miasta od ul. Zahajkowskiej aż do ul. Brzeskiej niedaleko wyjazdu w kierunku Białej Podlaskiej. – To, co zrobiliśmy wspólnie z PKP to jasny sygnał dla Marszałka, że ta obwodnica jest w Międzyrzecu bardzo potrzebna. Będziemy robić wszystko, by ta obwodnica była zrealizowana jak najszybciej. 

Więcej o budowie wiaduktu i wschodniej obwodnicy:
Międzyrzec Podlaski: Coraz bliżej I etapu budowy wschodniej obwodnicy i wiaduktu drogowego <<==>> LINK

Dysponujemy kwotą 30 mln złotych, a ile ten wiadukt będzie kosztował przy obecnych cenach i zawirowaniach, to tak naprawdę nikt nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć. Zweryfikuje to dopiero przetarg. Wiadukt będzie połączony zjazdami z ul. Siteńską i Kościuszki, tak aby był komunikatywny – informuje Paweł Łysańczuk.

Konstrukcyjna część wiaduktu, którą dofinansuje PKP PKL, ma zostać zakończona do października 2023 r. – Termin jest bardzo szybki, krótki, ale jesteśmy przekonani, że uda nam się to zrealizować. Wymaga to jednak dużo pracy i zaangażowania ze wszystkich stron. Jeszcze w marcu ruszy przetarg na wiadukt, który będzie wykonywany w trybie „zaprojektuj i wykonaj”. Firma, która wygra przetarg na projekt jednocześnie będzie odpowiedzialna za jego fizyczną budowę. 

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Biper TV / Miasto Międzyrzec Podlaski
film: Mariusz Maksymiuk
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama