Reklama

Reklama

Odszedł Jan Juźko, bialski muzyk i tancerz ludowy

Z żalem informujemy, że 20 marca 2022 roku zmarł Jan Juźko, muzyk i tancerz ludowy z Białej Podlaskiej.

Posłuchaj ważnego spotu:

Jan Juźko urodził się 26 lipca 1941 roku w Libiszowie (woj. lubelskie). Był synem żołnierza Armii Krajowej, Jana Juźko pseudonim “Sęk”, z oddziału Edwarda Taraszkiewicza pseudonim “Żelazny”. Przez całe swoje życie związany był ze sztuką, głównie ludową. Współzałożyciel Zespołu Tańca Ludowego “BIAWENA” w Białej Podlaskiej i bliski współpracownik Marii i Janusza Izbickich. Z „Biaweną” występował aż do 1999 roku, był z nią jednak związany aż do śmierci. Ostatni raz koncertował z zespołem z okazji  jubileuszu 25-lecia istnienia. 

Występował na wielu festiwalach, przeglądach, uroczystościach państwowych i koncertach. Do końca swoich dni śpiewał i grał na bębenku ludowym, diabelskich skrzypcach oraz innych ludowych instrumentach perkusyjnych w wielu zespołach ludowych i podwórkowych z powiatu bialskiego. 

Znany był jako muzyk i tancerz, ale również instruktor tańca ludowego i podstaw baletu. Występował na czterech kontynentach, czynnie udzielał się w życiu kulturalnym Lubelszczyzny i Podlasia. Został odznaczony dwukrotnie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasług.

Zmarł 20.03.2022 r. w Białej Podlaskiej, miał 81 lat. 

 

Źródło / zdjęcia: Łukasz Juźko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama