Reklama

Kraj: Od poniedziałku koniec obowiązku noszenia maseczek

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianach w obostrzeniach epidemicznych. Dotyczyć one będą zniesienia obowiązku noszenia maseczek, zniesienia izolacji w domu i kwarantanny dla współdomowników oraz kwarantanny granicznej. 

– Podjąłem decyzję o tym, aby od 28 marca wprowadzić dwa rozwiązania: zniesienie obowiązku noszenia maseczek, z wyjątkiem podmiotów leczniczych. Druga decyzja to zniesienie kwarantanny dla przyjeżdżających i izolacji domowej. Pacjenci, którzy będą identyfikowani jako zakażeni, będą musieli się izolować w domu, jednak nie będzie tym już zarządzał sanepid  – powiedział na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wśród innych zmian minister Niedzielski zapowiedział, że od 1 kwietnia testy na Covid wykonywane będą tylko na zlecenie lekarskie. Jeżeli test będzie pozytywny, to lekarz będzie decydował o zwolnieniu lekarskim. 

Decyzja o poluzowaniu obostrzeń wynika, jak tłumaczył szef resortu zdrowia z dobrych wskaźników. – Przez dwa tygodnie mieliśmy do czynienia ze zwolnieniem spadków, a nawet stabilizacją. Od kilku dni obserwujemy jednak przyspieszenie spadków zachorowań. Widzimy to na poziomie zleceń na testy wystawianych przez opiekę zdrowotną. Przez ostatnie trzy tygodnie średnia liczba zleceń wynosiła 16 tys. Niedawno spadła do 13 tys. – mówił minister.

Źródło: Ministerstwo  Zdrowia 
Zdjęcie: arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama