Reklama

Kodeń: Ścieżka rowerowa przy nadbużance? Albo listy poparcia albo czas…

Kilka dni temu opublikowaliśmy materiał dotyczący przystąpienia Zarządu Dróg Wojewódzkich do formalności związanych z remontem trasy drogi wojewódzkiej 816. Czytelnik w komentarzu słusznie zauważył, że swego czasu była mowa o budowie ścieżki rowerowej przy nadbużance. Właśnie przy tegoroczne remontowanym odcinku. Trasa Kodeń - Kostomłoty. Fakt - były takie plany i rozmowy związane z ich realizacją. Fakt - na ten moment i w tym roku zadanie budowy ścieżki rowerowej nie wejdzie w zakres remontu drogi. Na szlak rowerowy przyjdzie rowerzystom jeszcze poczekać.

Z naszych informacji wynika, że mocno za budową ścieżki rowerowej na trasie Kodeń – Kostomłoty lobbował wójt Gminy Kodeń, Jerzy Troć. To był (i nadal jest) pomysł wójta. Drogowcy z Rejonu Dróg Wojewódzkich w Białej Podlaskiej wysoko ocenili inicjatywę i spodobała się idea budowy ścieżki zarządcom drogo. Na trasie z Kodnia do Kostomłot strasznie wąsko, nawet po remoncie uzyskamy – jako kierowcy – dogodne warunki do wymijania i wyprzedzania. Znacznie bezpieczniej byłoby też, skierowanie ruchu rowerowego na wydzielony pas ścieżki rowerowej. Pomysł cenny i warty realizacji – jednak… nie teraz.

Dowiedzieliśmy się, że ponieważ do samego remontu drogi przystępuje podmiot wojewódzki – ścieżkę rowerową chciał natomiast budować wójt Troć, niejako „przy okazji” – jako wrzutka inwestycyjna, ostatecznie nie dojdzie w tym roku do tego wskazanego i oczekiwanego mariażu finansowego.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie, Rejon Dróg Wojewódzkich w Białej Podlaskiej wykona w tym roku – również mocno potrzebny i mocno usprawniający ruch drogowy – remont nawierzchni trasy Kodeń – Kostomłoty na zgłoszenie robót. Natomiast budowa ścieżki rowerowej, to już inwestycja wymagająca projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. W obecnych materiałach przetargowych związanych z remontem prawie pięcio kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 816 nie znajdziemy rysunków, instrukcji, wytycznych i planów budowy ścieżki rowerowej.

Tym samym, niestety, ale nie udało się wójtowi Trociowi znaleźć środków na współfinansowanie zadania budowy szlaku rowerowego. Uczciwie trzeba przyznać, że bardzo się starał znaleźć dodatkowe finansowanie czy też środki z budżetu Gminy Kodeń. Zadanie finansowo przerasta niestety tegoroczne możliwości samej Gminy Kodeń. Tym bardziej, że do wykonania w tym roku samorząd sam zaplanował już z własnych środków sporą listę zadań.

Jest jednak rozwiązanie które może znacznie przyśpieszyć, czy też spowodować, że budowa ścieżki rowerowej przy nadbużance na trasie Kodeń – Kostomłoty znajdzie się jako priorytet w budżecie Województwa Lubelskiego. Ruch po stronie społeczeństwa Gminy Kodeń i rowerzystów, pielgrzymów i turystów. Gdyby tak, z tysiąc mieszkańców województwa napisało list do Marszałka … to mogą to potraktować bardziej poważnie i pomysł wójta Jerzego Trocia zyskałby wsparcie w postaci podpisów osób zainteresowanych taką inwestycją. Wtedy, w Lublinie, nie pozostanie nic innego, jak zabezpieczenie środków finansowych na wykonanie projektu ale i przystąpienie do budowy ślicznej, nowej i bezpiecznej ścieżki rowerowej Kodeń – Kostomłoty!

materiał dotyczący remontu nadbużanki:
Kodeń: Kolejne 5 kilometrów nadbużanki do remontu <<==>> CZYTAJ WIĘCEJ

materiał: Radio Biper Kodeń
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama