Reklama

Reklama

Lubelska biblioteka zaprasza na ostatnie dni wystawy bialskich ikon (zaproszenie)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zaprasza do skorzystania z ostatnich dni ekspozycji wystawy ikon z Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, która potrwa do 26 marca. Równocześnie dostępna dla zwiedzających jest również wystawa wizerunków karmelitanek lubelskich pędzla Moniki Spuz-Szpos.

Posłuchaj ważnego spotu:

Wystawa ikon

Główną bohaterką wystawy ikon jest Maria, Maryja – kobieta, matka Boga, przewodniczka, opiekunka, orędowniczka, pocieszycielka… Na wystawie zaprezentowane zostały ikony malowane na desce oraz zbiór ikon metalowych tzw. podróżnych, przenośnych. Tematyka ikon to m.in. sceny z życia Maryi znane z Pisma Świętego, czy literatury apokryficznej, legend oraz autorskie wizerunki Bogurodzicy z Dzieciątkiem.

Wystawa czynna jest również w niedzielę 20 marca w godz. 10.00-16.00. Oferta dotyczy zwiedzania indywidualnego i grupowego. Wstęp wolny.

Więcej o wystawie ikon:
Lublin: Wystawa Ikon ze zbiorów Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej (galeria) <<==>> LINK

Wystawa wizerunku karmelitanek

Do 20 kwietnia biblioteka prezentuje również wystawę wizerunków karmelitanek lubelskich pędzla Moniki Spuz-Szpos. Wystawa ta, będąca realizacją projektu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wpisuje się zarówno w okres wielkopostnego zadumania, w prezentację dziejów Lublina i regionu, a także w kontynuację wątków podjętych – w realizowanym w roku 2021 w bibliotece – projekcie Kolekcje Sztuki Staropolskiej.

Efektem projektu artystycznego Moniki Spuz-Szpos jest nie tylko seria wizerunków mniszek – karmelitanek lubelskich, ale także publikacja zbierająca teksty z archiwów karmelitańskich, które posłużyły artystce na stworzenie portretów lubelskich bosaczek. Teksty wybrała i opracowała prof. dr hab. Anna Nowicka-Struska. Teksty w języku polskim zostały przetłumaczone na język ukraiński i angielski.

Na wystawie prezentowane są portrety karmelitanek lubelskich, teksty z archiwów karmelitańskich oraz wybrane publikacje i obiekty graficzne dotyczące karmelitanek bosych ze zbiorów biblioteki. Wykorzystano tłumaczenie ukraińskie, dlatego też ekspozycja jest w pełni dostępna językowo dla gości z Ukrainy.

Więcej o wystawie:
„Karmelitanki lubelskie. Prawizerunki” – wystawa Moniki Spuz-Szpos <<==>> LINK

 

materiał: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama