Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Romanów: Finał XLI Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „J.I. Kraszewski-jego życie i dzieło” (film)

17 marca w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbył się finał XLI Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego „Józef Ignacy Kraszewski – jego życie i dzieło”, nad którym honorowy patronat objęli Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Starosta Bialski Mariusz Filipiuk. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z testem z zakresu życia i twórczości Kraszewskiego, a na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Wydarzenie uświetnił koncert muzyków z Warszawy.

Celem konkursu, którego początki sięgają lat 80-tych XX w., jest pielęgnowanie dziedzictwa narodowego oraz wspomnienie dokonań i treści, jakie pozostawił kolejnym pokoleniom wybitny pisarz i publicysta Józef Ignacy Kraszewski. – To już 41 finał, a od szeregu lat jest organizowany przez nasze Muzeum. Celem konkursu jest propagowania twórczości Kraszewskiego, bo to nie tylko literatura, to również muzyka i dziennikarstwo. Kraszewski był osobą bardzo zaangażowaną w życie społeczno-polityczne XIX w. – mówił dyrektor Muzeum w Romanowie Krzysztof Bruczuk. – Konkurs organizowany jest w ramach programu samorządu Województwa Lubelskiego „Warto być Polakiem”, którego celem jest propagowanie wartości patriotycznych. Myślę, że jeśli chodzi o Romanów, to jest to miejsce odpowiednie, właśnie poprzez osobę Kraszewskiego – bardzo zaangażowanego w sprawy Polski w okresie powstania listopadowego i styczniowego. Część jego twórczości to książki historyczne. Spod pióra Kraszewskiego wyszło ponad 220 powieści społeczno-obyczajowych, w tym cykl 29 powieści historycznych, który otwiera „Stara baśń” (1876 r.), a zamykają „Saskie ostatki” (1889 r.). – Można powiedzieć, że swego czasu były podręcznikami historii – zauważa dyrektor Bruczuk. 

Konkurs został zorganizowany po dwóch latach przerwy związanej z okresem pandemicznym, w 2021 odbył się tylko etap szkolny.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 65 uczniów z jedenastu szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego. Uczniowie przybyli m.in. z Białej Podlaskiej, Kocka, Kraśnika, Stoczka Łukowskiego, Włodawy, Radzynia Podlaskiego, Leśnej Podlaskiej i Jabłoni. Do etapu finałowego, który miał miejsce w Romanowie, zakwalifikowało się jedenastu najlepszych uczestników, jednak jeden z nich nie dojechał z przyczyn zdrowotnych. Postawiono przed nimi zadanie rozwiązania testu sprawdzającego wiedzę z życia i twórczości Kraszewskiego oraz znajomość lektur: „Na bialskim zamku” traktującej o Białej Radziwiłłowskiej oraz „Ostap Bondarczuk” z cyklu powieści ludowych. Każdej z lektur dotyczyło po pięć pytań konkursowych.

Najwyższą znajomością twórczości Kraszewskiego wykazali się:
I miejsce – Joanna Jesionek, I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim
II miejsce – Klaudia Kuźmiuk, ZSO I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Białej Podlaskiej
III miejsce Kamil Małachowicz, I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie

wyróżnienia:
Dominika Osypiuk, Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach
Jerzy Chról, ZSS Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Podlaskiej w Komarówce Podlaskiej

Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i materiały promocyjne, a zwycięzcom nagrody rzeczowe i dyplomy wręczyli dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej Barbara Kociubińska-Koza oraz dyrektor Muzeum w Romanowie Krzysztof Bruczuk

Wydarzenie uświetnił koncertu „Muzyczne podróże”, na który zaprosili studenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie: skrzypaczka Magdalena Rzechowska, wiolonczelista Maciej Nermer oraz altowiolista Jakub Ćwikliński. Koncerty muzyczne są już tradycją romanowskiego dworu i zawsze towarzyszą organizowanym w nim spotkaniach i imprezach kulturalnych.

 

materiał: Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama