Reklama

Kraj: Awaria w PKP. Duże opóźnienia pociągów w całym kraju

PKP poinformowało, że w związku z awarią w kilkunastu lokalnych centrach odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego w całym kraju wystąpią dziś opóźnienia pociągów zarówno dalekobieżnych, jak i regionalnych. Jest podejrzenie cyberataku.

„Dziś w czwartek 17 marca ok godz. 4.00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. Stan wymaga zabezpieczenia urządzeń w terenie i dodatkowych czynności pracowników. Występują zmiany w kursowaniu pociągów nawet ponad kilkadziesiąt minut” – czytamy w komunikacie PKP.

Na razie nie ustalono, co jest przyczyną awarii i jak długo potrwa usuwanie jej skutków. – Zasięg tych awarii jest niemal krajowy. Oczywiste jest, że część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona. Awaria objęła swoim zasięgiem ok. 820 km linii kolejowej w kraju. Skutki dla pasażerów będą odczuwalne bardzo długo – powiedział na konferencji prasowej Mirosław Skubiszyński, wiceprezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Sprawę awarii skomentował Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. „W związku z wystąpieniem usterek urządzeń sterowania ruchem kolejowym jeszcze dziś odbędzie się posiedzenie Zespołu ds. Incydentów Krytycznych działającego zgodnie z art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa” – napisał na Twitterze.

PKP zachęca pasażerów o rozważenie rezygnacji z podróży w czwartek 17 marca. „W związku z występującymi na sieci kolejowej usterkami urządzeń sterowania odpowiedzialnymi za prowadzenie ruchu kolejowego prosimy o rozważenie rezygnacji z podróży naszymi pociągami 17 marca br. Pasażerowie otrzymają zwrot kosztów za bilet bez potrącenia odstępnego” — napisało PKP Intercity na Twitterze.

Opóźnienia poszczególnych połączeń pociągów można sprawdzić na stronie pkp.pl.

 

Źródło: PKP Intercity / Twitter/Janusz Cieszyński
Zdjęcie: arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama