Reklama

Biała Podlaska zawiesiła współpracę partnerską z białoruskimi miastami

Podczas obrad ostatniej sesji Rady Miasta Biała Podlaska, która odbyła się 7 marca, radni jednogłośnie potępili agresję Rosji na Ukrainę oraz zawiesili umowy z miastami partnerskimi na Białorusi. 

„W obliczu bezprecedensowego od czasu zakończenia II wojny światowej ataku Rosji w Europie na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina i bezprawnego wkroczenia na jej terytorium, my, Radni Rady Miasta Biała Podlaska stanowczo i z całą mocą potępiamy działania Federacji Rosyjskiej oraz jej prezydenta Władimira Putina wymierzone w najbliższego sąsiada Polski” – czytamy w stanowisku bialskiego samorządu.

Wydając stanowisko potępiające agresję Rosji, samorząd zdecydował również w nim o zawieszeniu współpracy z dwoma partnerskimi miastami na Białorusi Brześciem oraz Baranowiczami. – Według napływających i niepokojących informacji Białoruś również wspiera barbarzyńskie działania Federacji Rosyjskiej. Biała Podlaska od wielu lat prowadzi szeroką współpracę zagraniczną z miastami europejskimi, również z Europy Wschodniej. Stolica obwodu brzeskiego – miasto Brześć, jest głównym partnerem w obszarze współpracy przygranicznej, jak również Baranowicze – stolica rejonu baranowickiego w obwodzie brzeskim. Rada Miasta podejmuje uchwałę zawieszającą współpracę przygraniczną z Obwodem Brzeskim Republiki Białoruś – pisze w oświadczeniu bialski samorząd.

Odczytane stanowisko przez przewodniczącego Rady Miasta Bogusława Boniewicza wszyscy zebrani nagrodzili oklaskami.

Przypomnijmy, że porozumienie partnerskie o współpracy z miastem Brześć zostało podpisane 5 września 1991 roku. Umowa współpracy z miastem Baranowicze została podpisana z kolei 16 maja 2001 roku. Podpisanie umowy z drugim białoruskim miastem upamiętnia pomnik ustawiony na Placu Baranowickim przy ul. Brzeskiej.

Umowa między miastami dotyczyła takich zagadnień, jak m.in. współpraca gospodarcza, wymiana kulturalna, sportowa i naukowa, wymiana specjalistów i doświadczeń w zakresie gospodarki miejskiej czy ochrony zdrowia.

W ostatnim czasie z miastem Brześć realizowane były projekty transgraniczne m.in. na budowę rond turbinowych.

 

Zdjęcie: wikimedia.org

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama