Reklama

Starosta prosi OSP o wsparcie renowacji grobowca Rajmunda Łodziaka

Starosta Bialski Mariusz Filipiuk zwrócił się do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Powiatu Bialskiego z apelem o wsparcie renowacji grobowca Komendanta Bialskiej Ochotniczej Straży Pożarnej Rajmunda Łodziaka, ufundowanego w 1925 r.

Jako Prezes Zarządu Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczpospolitej Polskiej w Białej Podlaskiej, w imieniu członków, zwracam się z gorącym apelem o Waszą pomoc przy realizacji renowacji grobowca Komendanta Bialskiej Ochotniczej Straży Pożarnej Rajmunda Łodziaka. Grobowiec ten ufundowała Bialska Ochotnicza Straż Pożarna w Białej Podlaskiej w 1925 r. Znajduje się on na cmentarzu w Białej Podlaskiej przy ulicy Janowskiej, w środkowej jego części, alejka główna (sektor 23, grób 240). Rajmund Łodziak syn Grzegorza i Marii z Żółkiewswkich urodził się 15.01.1887 r. w Gródku Jagiellońskim, w woj. Lwowskim.

Pracownik Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej. Komendant Straży Pożarnej (BOSP). W latach 1922 – 1925 Rajmund Łodziak sprawował funkcję naczelnika BOSP. Zmarł 3 maja 1925 r., nagle na atak serca, mając 38 lat. Przyczynił się do znacznego rozwoju straży pożarnej w naszym mieście. Dzięki jego inicjatywie utworzono młodzieżową drużynę strażacką, a w 1923 r. zakupiono instrumenty dla orkiestry strażackiej. Współpracował z zakładowymi strażami pożarnymi na terenie miast. Był jednym z brawurowych organizatorów zwalczania pożarów. W czasie działalności strażackiej, aktywnie angażował się w pracę kulturalno-oświatową.

Obecnie grobowiec wymaga renowacji. Opiekę i przygotowanie dokumentacji związanej z renowacją pomników i grobowców sprawuje Koło Bialczan, które organizuje między innymi kwesty na ten cel na terenie nekropolii bialskiej w dniach 1-2 listopada. Od trzech lat ubiegamy się o objęcie renowacją grobowca, w której spoczywają szczątki człowieka bardzo zasłużonego dla Białej Podlaskiej. Już dzisiaj wiemy, że nasze starania, przy wydatniej pomocy Komendanta Miejskiego PSP st.bryg.poż. Artura Tomczuka, mogą zostać zrealizowane, niezbędna jest jednak pomoc finansowa.

Zwracam się do Was druhowie strażacy ochotnicy o wsparcie przysłowiową cegiełką w realizacji renowacji grobowca. Wiem, że zawsze byliście i jesteście tam, gdzie wymagana jest pomoc i chętnie ją niesiecie, a Wasza hojność może przyczynić się do zrealizowania przedsięwzięcia – apeluje do strażaków ochotników Starosta Bialski Mariusz Filipiuk.

Nr konta, na które można dokonywać wpłat:
Koło Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Białej Podlaskiej
Nr 77 8025 0007 0055 6611 2000 0010 Bank Spółdzielczy w Białej Podlaskiej, tytułem: „renowacja grobowca”, lub po uzgodnieniu telefonicznym z Biurem Koła mieszczącym się w budynku Państwowej Staży Pożarnej, ul. Sidorska 93, pokój 212. Tel: 669 220 599.

 

materiał: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama