Reklama

Powiat Bialski przekazał dary partnerskiemu Powiatowi Sambor (film) (galeria)

4 marca na granicy polsko-ukraińskiej w Krościenku doszło do przekazania darów zgromadzonych przez samorządy z terenu Powiatu Bialskiego przedstawicielom partnerskiego powiatu samborskiego w Ukrainie. Przekazania na ręce Przewodniczącego Samborskiej Rady Rejonowej Vitalija Kimaka dokonał Starosta Bialski Mariusz Filipiuk.

Artykuły zebrane w ostatnich dniach przez społeczność samorządów z terenu Powiatu Bialskiego zostały dostarczone do Białej Podlaskiej i i zapakowane w dwa pojazdy, które w dniu 4 marca tuż po północy wyruszyły spod budynku Starostwa Powiatowego w kierunku granicy polsko-ukraińskiej.

Nasi przyjaciele z rejonu samborskiego zwrócili się do nas z prośbą o najpotrzebniejsze artykuły, więc bardzo szybko udało nam się zorganizować i przeprowadzić akcję, w którą bardzo aktywnie włączyły się samorządy gminne, miasta, ochotnicze straże pożarne. Cała ciężarówka wypełniona po brzegi: koce, śpiwory, leki, żywność długoterminowa, są również dwie tony chleba z sześciomiesięcznym okresem do spożycia, przygotowane i wypieczone specjalnie na tę okoliczność. Agregaty prądotwórcze, latarki, sprzęt termowizyjny, czyli to, co jest teraz niezbędne po drugiej stronie granicy – wymienia Starosta Bialski Mariusz Filipiuk, który towarzyszył transportowi do Krościenka, gdzie zaplanowano przekazanie darów. Wybór Krościenka jest nieprzypadkowy, ponieważ jest to najbliższe przejście dla rejonu samborskiego.

Powiat Bialski od wielu lat ma podpisaną umowę z rejonem samborskim, stąd pomoc właśnie dla tych terenów.

Materiał video:
Wyrusza pierwszy transport z Powiatu Bialskiego do Sambora <<==>> LINK

W Krościenku doszło do spotkania delegacji Powiatu Bialskiego z przedstawicielami rejonu samborskiego. Na miejscu dokonano przeładunku artykułów do pojazdów ukraińskich, które zawiozą je na miejsce docelowe.

Materiał video:
Spotkanie z przedstawicielami rejonu samborskiego <<==>> LINK

Na granicy polsko-ukraińskiej w Krościenku starosta Mariusz Filipiuk dokonał przekazania przywiezionych artykułów Przewodniczącemu Samborskiej Rady Rejonowej Vitalijowi Kimakowi. – Mieliśmy 3-4 dni na zorganizowanie akcji pomocy, ale odzew ze strony samorządów był bardzo pozytywny. Jak zawsze ochotnicze straże pożarne stanęły na wysokości zadania, bardzo aktywnie włączył się też Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej, który przekazał nowy sprzęt o wartości ponad 60 tys. złotych. Dary zostały przewiezione dwoma pojazdami, trwa właśnie przeładunek na auta, którymi zostaną przewiezione do Sambora – mówił na miejscu włodarz Powiatu Bialskiego. Jak zapowiedział, kolejna akcja pomocy rozpocznie się już w przyszłym tygodniu, a chęć przyłączenia zadeklarował także zaprzyjaźniony niemiecki powiat Oberhavel. – W poniedziałek dojadą z Niemiec do Białej Podlaskiej dwie ciężarówki i my ten towar w środę tu dostarczymy.

Akcja pomocy spotkała się z ogromną wdzięcznością przedstawicieli Ukrainy, którzy wedle porzekadła: prawdziwych przyjaciół poznają właśnie w biedzie, jak ich spotkała. – Już od wielu lat mamy współpracę i partnerstwo z Powiatem Bialskim. To już jest kolejna pomoc dla nas, a dziś tak bardzo potrzebna. Nasi przyjaciele przywieźli skuteczną pomoc. Mamy również wsparcie naszych wojskowych. Część tej pomocy pojedzie na wschodnie, północne i południowe tereny Ukrainy, do mieszkańców, którzy są pod obstrzałem wroga. Jest tam bardzo trudna sytuacja – podkreśla Przewodniczący Samborskiej Rady Rejonowej Vitalij Kimak. Jak dodaje, niezbędne jest też wsparcie własnych brygad, ponieważ wszelkie zabezpieczenia zostają na bieżąco przekazywane na front. – Wspieramy jak najbardziej naszych chłopaków, którzy służą w różnych jednostkach wojskowych. Walczy też na tej wojnie straż graniczna. Powstają też jednostki obrony terytorialnej. Wspólne wsparcie prowadzimy dzięki naszym partnerom.

Sytuacja w Ukrainie zmienia się każdego dnia, a wraz z nią zmieniają się potrzeby. – Potrzebujemy wsparcia naszych wojskowych z Batalionu Obrony Terytorialnej. Ich potrzeby przekazujemy naszym partnerom, którzy szybko ruszają dla nas z pomocą – mówi Vitalij Kimak. – Wojna jest widoczna w naszym rejonie, mamy już wielu uchodźców, którzy uciekają przed wojną. Nasi chłopcy idą do wojska, jadą na front. W komisariatach są duże kolejki ochotników, każdego dnia kilka autobusów wiezie ich na front. Odczuwamy tę wojnę przede wszystkim w sercu. Robimy wszystko, by organizować pomoc, część tych rzeczy będzie przewieziona do południowo-wschodnich rejonów Ukrainy. Chcielibyśmy, żeby tak jak Polska wsparł nas cały świat. Jak tak się stanie, to ta wojna szybko się zakończy. My będziemy walczyć do ostatniego. Obecna sytuacja wskazuje, że wojna jeszcze potrwa długo, każdego dnia giną nasi żołnierze. Sytuacja jest tragiczna. 

Materiał video:
Przekazanie darów między Powiatem Bialskim a Powiatem Sambor <<==>> LINK

Pomimo iż Sambor leży w zachodniej części Ukrainy i na tę chwilę nie ma na tym terenie bezpośredniego zagrożenia już i tak odczuł dotkliwie skutki wojny. Dzień wcześniej w rejonie samborskim odbył się pogrzeb młodego mężczyzny, który poległ pod Kijowem w obronie swojego kraju.

Na granicy systematycznie pojawiają się uchodźcy, którym ułatwiono wjazd do Polski, odprawy są krótsze, otwarto dodatkowe piesze przejścia graniczne. Postępuje również ruch w przeciwną stronę, wracają do kraju Ukraińcy mieszkający na terenie Europy, jadą tam również mężczyźni chcący ruszyć na front. 

 

materiał: Radio Biper Powiat Bialski
film: Mariusz Maksymiuk
zdjęcie: Biper TV
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Jest 1 komentarz do tego artykułu.

  1. A czy wiecie, że tiry jadące przez Białą do granicy, przewożą zaopatrzenie dla ruskich na front z Niemiec ?!?!?!?

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama