Reklama

Jubileusz 25-lecia Zespołu Śpiewaczo-Obrzędowego z Hruda (film) (galeria)

27 lutego w Klubie Kultury w Hrudzie, miejscowy Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy obchodził jubileusz 25-lecia istnienia. 

– 25 lat minęło bardzo szybko. Działo się przez ten czas bardzo dużo, jest naprawdę co wspominać . Dużo występów, różne wyjazdy. Zespół przez tyle lat trzymał się razem, wspólnie tworząc jedną rodzinę – mówi Jolanta Zając, instruktor GOK-u w Białej Podlaskiej

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Zwiastowania NMP w Hrudzie. Dalszy program miał miejsce już w siedzibie Klubu Kultury. Po powitaniu gości odbył się występ solenizantów z  okolicznościowym programem a po nim najmilsza część jubileuszu a mianowicie wręczenie podziękowań za ogromny wkład w pielęgnowanie zwyczajów ludowych w gminie Biała Podlaska. Podziękowania złożyli przedstawiciele władz gminy z wójtem Wiesławem Panasiukiem na czele, wręczając pamiątkowe statuetki, dyplomy i kwiaty. Życzenia kolejnych lat z muzyczną przygodą złożyli również członkowie innych zespołów z terenu gminy Biała Podlaska. Nie zabrakło oczywiście jubileuszowego tortu. Impreza zakończyła się wspólną biesiadą z poczęstunkiem. 

Zespół z Hruda zadebiutował na początku 1997 roku podczas Gminnych Spotkań Kolędniczych w Woskrzenicach Dużych. W tym samym roku wystąpił jeszcze na Międzywojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych w Ostrołęce. Ich pierwszy okres działalności skupiał się wokół teatrów obrzędowych. Pierwsze przygotowane widowisko przedstawiające tradycyjną podlaską wigilię, zostało nagrodzone drugim miejscem na Wojewódzkich Spotkaniach Zespołów Kolędniczych w Drelowie (1998 r.) oraz trzecim miejscem na Wojewódzkich Prezentacjach Teatrów Obrzędowych w Komarówce Podlaskiej (1998 r.). Dla zespołu było to duże zaskoczenie i niezwykle nobilitujące wyróżnienia. Sukcesy zmotywowały członków do przygotowania dwa lata później kolejnego widowiska obrzędowego pt. „Odwitki”, w którym aktorzy przedstawili zwyczaj odwiedzin matki po narodzinach dziecka. Spektakl za swoją autentyczność zdobył drugie miejsce podczas Prezentacji Wiejskich Teatrów Obrzędowych w Drelowie. Warto wspomnieć, że widowisko prezentowane było również na Regionalnym Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Stoczku Łukowskim oraz w wielu miejscowościach na terenie gminy Biała Podlaska.

W 2000 roku zespół zmienił charakter swojej działalności i skupił się na śpiewie ludowym. Do zespołu dołączył instruktor muzyczny pan Roman Makarski i przez blisko dwa lata wszyscy pracowali nad repertuarem i szlifowali warsztat śpiewaczy. Efekty można było zobaczyć na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej w 2002 roku, gdzie zajęli trzecie miejsce. Nagrody na tym wydarzeniu zdobywali już regularnie (w 2003 roku pierwsze miejsce i w 2005 roku drugie). Trasa koncertowa zespołu nie ograniczała się oczywiście do jednego festiwalu. Występowali w tym czasie również m.in. w Powiatowym Przeglądzie Kapel i Śpiewaków w Styrzyńcu, czy Międzynarodowym Festiwalu Chórów Kolędniczych w Terespolu. Dużym wydarzeniem dla zespołu były także gościnne koncerty za granicą w Domaczewie i Brześciu na Białorusi oraz na Międzynarodowych Targach we Francji (departament Deux Sevres). W 2007 roku zespół wystąpił w telewizji w programie „Kawa czy herbata?”, realizowanym w pensjonacie „Zaborek” koło Janowa Podlaskiego. Przed kamerą stawali jeszcze dwa razy, biorąc udział w filmach promujących gminę Biała Podlaska pt. „Na kresową nutę” i „Ocalmy od zapomnienia”.

W kolejnych latach śpiewacy z Hruda występowali m.in. podczas wojewódzkiego święta plonów w Radawcu (powiat lubelski) i dożynkach powiatowych (2012 i 2013 r.). W międzyczasie zmieniali się instruktorzy muzyczni. Od 2009 r. funkcję tę pełnił pan Krzysztof Giez, a od 2011 r. pan Jakub Gdela. Obecnie kierownikiem jest ponownie pan Roman Makarski. Niezmiennie opiekę organizacyjną nad zespołem sprawuje Jolanta Zając.

Duża aktywność i częsty udział w różnych przeglądach i festiwalach przynosił zespołowi wiele nagród i wyróżnień, o których części już wspomnieliśmy. Jednak za najcenniejsze wyróżnienia członkowie zgodnie uważają otrzymanie odznaki „Zasłużony dla gminy Biała Podlaska” i medalu „Za zasługi dla powiatu bialskiego”, przyznane zespołowi na jubileusz 10-lecia istnienia oraz nagrodę od wojewody lubelskiego za promowanie kultury ludowej.

W swoim repertuarze mają ponad 200 utworów, a wśród nich m.in. pieśni ludowe, kolędy, pieśni patriotyczne, sakralne, biesiadne, oraz okolicznościowe. Śpiewane są zazwyczaj na dwa głosy. W repertuarze znajdują się także utwory autorskie, pisane głównie na konkretne wydarzenie, w którym uczestniczą. – Nasze dziewczyny śpiewają bardzo dobrze w sopranie i to myślę wyróżnia nasz zespół na tle innych. Wszyscy śpiewają równo, jak jeden głos – zaznacza Jolanta Zając, opiekun zespołu. Warto również wspomnieć, że członkowie występują w pięknych strojach ludowych tkanych pereborem, wykonanych w pracowni tkackiej w Hrudzie.

Obecny skład zespołu: Marianna Jówko, Maria Harwacka, Regina Nestoruk, Zofia Jówko, Zofia Guzarów, Marianna Sawczuk, Józef Guzarów oraz Tadeusz Panasiuk.

W zespole byli również: Jerzy Kukawski, Józef Jówko, Aneta Jówko, Marta Jówko, Paulina Panasiuk, Justyna Chełstowska, Kamil Filipiuk, Krzysztof Harwacki, Łukasz Rogala, Maria Chełstowska, Maria Szczygielska, Marianna Rogala, Danuta Jówko.

 

Tekst. J. Sowa

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama