Reklama

PKP i Miasto Międzyrzec wspólnie zrealizują budowę wiaduktu

Do realizacji zadania budowy wiaduktu kolejowo-drogowego nad linią Terespol-Warszawa przyłączyła się spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.. Podpisała z Miastem Międzyrzec porozumienie, na mocy którego będzie partycypowała w kosztach budowy kwotą 9 mln złotych.

W ubiegłym roku Miasto Międzyrzec Podlaski w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład otrzymało dofinansowanie w wysokości 19 mln złotych na budowę wiaduktu drogowego, który będzie pierwszym etapem planowanej od dawna budowy wschodniej obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 813 Międzyrzec – Parczew – Ostrów Lubelski – Łęczna.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały porozumienie z miastem Międzyrzec Podlaski, dotyczące wspólnej realizacji dwupoziomowego skrzyżowania kolejowo – drogowego w nad linią Warszawa – Terespol (lk2). – Budowa bezkolizyjnego skrzyżowania w Miedzyrzecu Podlaskim to jeden z elementów przebudowy układu komunikacyjnego w mieście. Połączenie wiaduktu z nową obwodnicą poprawi jakość podróży w regionie – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wiadukt drogowy zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Kościuszki, co zwiększy sprawność i bezpieczeństwo w ruchu pociągów. Kierowcy skorzystają z nowej jezdni po jednym pasie w każdą stronę bez konieczności postoju przed rogatkami. Dla pieszych i rowerzystów zostanie przygotowany chodnik i ścieżka rowerowa. – Istotnym efektem inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. jest zwiększanie bezpieczeństwa. Taki będzie również rezultat budowy skrzyżowania kolejowo-drogowego w Międzyrzecu Podlaskim. Prace zapewnią również sprawniejszą komunikacje kolejową i drogową – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Polskie Linie Kolejowe będą partycypowały w kosztach realizacji inwestycji do 9 mln zł, w zakresie robót na terenie kolejowym oraz likwidacji przejazdu w poziomie szyn. Inwestycja PLK finansowana będzie ze środki własnych. Wiadukt nie tylko zapewni bezpieczny przejazd nad linią kolejową, ale będzie częścią planowanej obwodnicy miasta. Ruch samochodów ciężarowych przejdzie poza centrum Międzyrzeca.

Wiadukt będzie budowany w systemie projektuj i buduj. Do końca 2023 roku PLK planuje pozyskać pozwolenie na budowę. Roboty rozpoczną się w IV kwartale 2023 r. Zakończenie inwestycji i oddanie wiaduktu do użytku planowane jest w 2024 roku.

 

materiał: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama