Reklama

Jak wybrać najlepsze konto maklerskie?

Konto maklerskie to specjalny rodzaj rachunku służący do przechowywania i obracania instrumentami finansowymi. Do czego dokładnie służy konto maklerskie oraz czym kierować się przy jego wyborze? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Konto maklerskie – co to takiego? 

Konto maklerskie to rachunek, który umożliwia przechowywanie oraz obracanie instrumentami finansowymi. Wielu początkujących inwestorów stawia na założenie konta maklerskiego, ponieważ dzięki niemu w łatwy sposób można kupować i sprzedawać akcje na giełdzie papierów wartościowych. 

Posiadacze rachunku maklerskiego mają łatwy dostęp do giełdy, zatem z powodzeniem mogą zaopatrywać się w akcje, obligacje oraz szereg innych instrumentów finansowych. Za prowadzenie rachunków maklerskich odpowiedzialni są brokerzy. Mogą oni oferować swoje usługi indywidualnie bądź pracować na rzecz instytucji bankowych. 

W co można zainwestować?

Gdy jesteśmy posiadaczami konta maklerskiego, możemy inwestować nie tylko w akcje czy obligacje, ale również w instrumenty pochodne i ETF-y. Decyzja na temat tego, w co dokładnie ulokujemy swoje pieniądze, zależy tylko od nas. Po realizacji transakcji wszystkie aktywa są zapisywane na naszym koncie maklerskim. 

O czym należy pamiętać podczas wybierania konta maklerskiego? 

Gdy zastanawiamy się nad założeniem konta maklerskiego, powinniśmy uwzględnić szereg różnorodnych czynników. Obecnie liczba instytucji oferujących tego typu rachunki jest naprawdę spora, dlatego ostateczną decyzję warto podjąć dopiero po wszechstronnym przeanalizowaniu jak największej liczby dostępnych ofert. 

Do najważniejszych elementów, które warto brać pod uwagę podczas wybierania rachunku maklerskiego, zaliczamy: 

  • opłaty pobierane za prowadzenie konta – im są one niższe, tym lepiej, 
  • koszty związane z otwarciem rachunku,
  • oferowane kanały dostępu – np. aplikacja mobilna, bankowość elektroniczna itp.,
  • wysokość prowizji oraz sposób pobierania – opłata ta może być naliczana np. przy każdej transakcji bądź przy korzystaniu z usług dodatkowych, 
  • sposób realizacji transakcji – online czy stacjonarnie, 
  • oferowane wsparcie techniczne i merytoryczne, 
  • poziom dostępu do rynków – najlepiej, gdy jest to nie tylko rynek krajowy, ale również jak największa liczba rynków zagranicznych. 

Czy założenie konta maklerskiego jest trudne? 

Absolutnie nie. Cały proces wnioskowania o uruchomienie takiego rachunku odbywa się w przeważającej większości przypadków w 100% online. Aby założyć pierwszy rachunek maklerski, trzeba być osobą pełnoletnią oraz posiadać numer PESEL lub NIP. Niezbędne jest także potwierdzenie tożsamości poprzez okazanie dowodu osobistego. W wielu domach maklerskich tożsamość można potwierdzić realizując przelew weryfikacyjny w niewielkiej kwocie. 

 

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama