Reklama

Tuczna: Szeroki wachlarz usług Spółdzielni Socjalnej „Wspólna Chata”

Spółdzielnia Socjalna "Wspólna Chata", utworzona w 2021 r. dzięki środkom Funduszy Europejskich i RPO Województwa Lubelskiego oraz wkładu własnego Gminy Tuczna, to obecnie jedna z najprężniej działających w gminie organizacji. W bogatej ofercie można znaleźć catering z wyjątkowo smacznymi potrawami, a także usługi budowlane, remontowe, wykończeniowe i motoryzacyjne. Na miejscu można też skorzystać z wymiany opon. Spółdzielnia powstała z potrzeby utworzenia rozwiniętych, różnorodnych form aktywności i integracji społecznej mieszkańców, zwłaszcza wśród grup społecznych zagrożonych wykluczeniem, i jak widać - to był strzał w dziesiątkę. Znalazło w niej zatrudnienie kilkanaście osób, a dodatkowo spełnia rolę ważnego aktywizatora społecznego w regionie.

Decyzja o powstaniu nowej organizacji na terenie gminy została zatwierdzona uchwałą Rady Gminy podczas XIX sesji w dniu 17 stycznia 2021 r. Na potrzeby Spółdzielni Socjalnej „Wspólna Chata” Gmina Tuczna zaadaptowała budynek po dawnym SKR zlokalizowany w Tucznej pod numerem 145.

Więcej o obiekcie:
Tuczna: Wspólna Chata poleca się do usług! <<==>> LINK

Obiekt powstał w ramach projektu „Rewitalizacja Gminy Tuczna”. Adaptacja i remont budynku pochłonęły około 1,5 miliona złotych, natomiast doposażenie to koszt ponad 300.000 zł. Środki na ten cel pozyskano z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego z działania Rewitalizacja. Gminny udział to około 15% wartości inwestycji. Dzięki temu, że umowy z wykonawcami zostały podpisane dużo wcześniej, inwestycję udało się zrealizować na korzystnych warunkach. – Jest to jeden z takich kroków, które zaplanowałem, by pobudzić aktywność mieszkańców. Myślę, że to już chwyciło, bo widzę duże zainteresowanie. Dajemy wędkę, by inni użytkownicy mogli złapać rybę i tym się kierujemy w funkcjonowaniu gminy – mówił w ubiegłym roku o swoim pomyśle i jego realizacji wójt Zygmunt Litwiniuk

Szybko znalazło się grono osób, które chętnie wzięły udział w przedsięwzięciu. We własnym zakresie przystosowano budynek wykonując m.in. instalację teletechniczną i pneumatyczną. – Bardzo się cieszę z tej inicjatywy, która jest oczekiwana przez mieszkańców gminy, ale nie tylko. Wreszcie u nas mieszkańcy zaczynają się organizować. Widzimy, że na wsiach są potrzeby, żeby ludzie mogli się spotkać i porozmawiać w takich miejscach. Spółdzielnia socjalna to bardzo dobry pomysł na zagospodarowanie pewnych osób, które w niektórych dziedzinach życia niestety nie mogą się odnaleźć – podkreślał przewodniczący Rady Powiatu Bialskiego Mariusz Kiczyński podczas pamiętnego dnia otwartego, który miał miejsce 17 października 2021 r.

Więcej o dniu otwartym:
Tuczna: Dzień Otwarty w Spółdzielni Socjalnej „Wspólna Chata” <<==>> LINK

Dziś spółdzielnia ma szerokie spektrum działalności. To zarówno warsztat mechaniczny, w którym wykonywane są wszelkiego rodzaju naprawy pojazdów, również rolniczych, jak i prężnie działająca ekipa remontowo-budowlana, która na swoim koncie ma już m.in. wykonanie ogrodzenia wokół Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Tucznej.

Więcej o realizacji zadania:
Tuczna: Ogrodzenie szkoły – premiera inwestycyjna wykonana przez Wspólną Chatę <<==>> LINK

Ale „Wspólna Chata” zasłynęła przede wszystkim dzięki usługom gastronomicznym opartym o catering. Spółdzielnia obsługuje program zdrowych posiłków dla osób starszych realizowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Tucznej. Zapewnia także usługi cateringowe dla osób indywidualnych, jednostek samorządowych i różnej wielkości firm i przedsiębiorstw. – Oferujemy usługi cateringowe według indywidualnych potrzeb klienta. Niepowtarzalny smak, produkty najwyższej jakości i zadowolenie naszych klientów to dla nas priorytet – zapewniają przedstawiciele spółdzielni, a ich deklaracje znajdują potwierdzenie w ilości składanych zamówień i zadowoleniu klientów, którzy doceniają smak regionalnych potraw. W menu przystawki, garmażerka, jak i pełne zestawy obiadowe oraz smaczna pizza. Dodatkowym atutem jest możliwość zamówienia dowozu potraw do własnego domu. 

fot. Spółdzielnia Socjalna „Wspólna Chata” w Tucznej

Menu i ważne informacje dotyczące oferty spółdzielni:
Catering Wspólna Chata Spółdzielnia Socjalna Tuczna <<==>> LINK

Zatrudnienie znajdują tu przede wszystkim osoby wykluczonych społecznie, długotrwale bezrobotne, również niepełnosprawne, które mają trudności z odnalezieniem się na rynku pracy. To one tworzą trzon pracowników, na których czele stoi prezes Mariusz Borkusewicz.

W ostatnim czasie Spółdzielnia Socjalna „Wspólna Chata” coraz częściej wymieniana jest wśród ważnych inicjatorów życia społecznego gminy, dała się poznać także jako sponsor ważnych wydarzeń w regionie. Pracownicy wspomogli akcję „Szlachetna Paczka” w Sławatyczach zapewniając poczęstunek wolontariuszom i darczyńcom.

Więcej o udziale w akcji Szlachetna Paczka:
Finał Szlachetnej Paczki w rejonie Sławatycze <<==>> LINK

Również przeprowadzona przez mieszkańców gminy Tuczna akcja kulinarnego wsparcia dowódców i żołnierzy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich nie obyła się bez udziału sprawnie działającej spółdzielni.

Więcej o akcji wsparcia żołnierzy na granicy polsko-bialoruskiej:
Tuczna: Wręczenie podziękowań od dowódców i żołnierzy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich <<==>> LINK

Szeroki wachlarz działalności „Wspólnej Chaty” i duże zainteresowanie odbiorców jej usług potwierdza zasadność utworzenia specyficznej wspólnoty łączącej w sobie cechy przedsiębiorstwa i organizacji pozarządowej. Okazała się być strzałem w dziesiątkę, powstała tam, gdzie takich usług w regionie brakowało. Dodatkowo jej przedstawiciele zapewniają, że mają jeszcze szereg pomysłów na kolejne działania rozwijające spółdzielnię i region, w którym funkcjonuje.

 

 

materiał: Radio Biper Gmina Tuczna
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcia: Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama