Reklama

Wspólne gotowanie babć i wnuków w Pracowni Kulinarnej w Perkowicach (film) (galeria)

Od 2006 roku, odkąd działa Pracownia Kulinarna w Perkowicach, Gminny Ośrodek Kultury nie ustaje w wymyślaniu kolejnych aktywności związanych z gotowaniem, pieczeniem i kuchnią regionalną. 21 stycznia w pracowni zorganizowano warsztaty kulinarne z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Wnuczęta wraz ze swoimi babciami przygotowywały pyszne faworki i róże karnawałowe.

– Jest to już kolejna akcja organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej. Mamy piękny okres karnawału i była to fajna zabawa pomiędzy wnuczkami i babciami – mówi Katarzyna Mikiciuk, instruktor GOK w Białej Podlaskiej.

Integracja, dużo humoru, trochę nauki i w finale oprócz wspaniałych tradycyjnych regionalnych smakołyków, również przepiękne wspomnienia ze wspólnie spędzonego czasu. Tak można w jednym zdaniu podsumować styczniowe warsztaty w Perkowicach.

Będąc na warsztatach – oczywiście jedynie w roli obserwatorów, udało nam się zdobyć unikatowy przepis od gospodyń z Perkowic na róże karnawałowe i faworki, którym się z Państwem dzielimy. Smacznego!

„Przepis na faworki i róże karnawałowe”

Składniki:

• 2 szk. mąki
• 4 łyżki śmietany 18%
• 1 łyżka octu
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 1 łyżeczka cukru
• 3 żółtka
• szczypta soli
• cukier puder do posypania
• tłuszcz do smażenia

Wykonanie:
Mąkę mieszamy z solą, cukrem i proszkiem do pieczenia. Następnie dodajemy żółtka, śmietanę i ocet. Wszystkie składniki zagniatamy. Wybijamy ciasto wałkiem aby było lśniące i elastyczne. Ok. 10 min. Rozwałkowujemy na cieniutki placek około 2mm. Radełkiem wycinamy prostokąty 3/10 cm, w środku nacinamy na ok. 5cm i wywijamy faworki. Smażymy na rozgrzanym tłuszczu na rumiano. Osuszamy na ręczniku papierowym i posypujemy cukrem pudrem.

Róże karnawałowe
Wykonujemy z tego samego ciasta co faworki. Do wykrawania potrzebujemy trzech naczyń o różnych wielkościach np. szklankę, literatkę i kieliszek. Wycinamy po tyle samo krążków każdej wielkości. Następnie każdy krążek nacinamy po średnicy na krzyż nie docinając do środka. Składamy różę: duży krążek- średni –mały, zwracamy uwagę aby nacięcia na siebie nie popadały. Dociskamy mocno palcem w środku różyczki. Ciastka wrzucamy na rozgrzany tłuszcz górą do dołu, kiedy nabierze złotego koloru obracamy i dosmażamy spód różyczki. Osuszamy na ręczniku papierowym. W środek każdej różyczki wkładamy odrobinę ulubionego dżemu i posypujemy cukrem pudrem.

Galeria:

Autor zdjęć:
Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama