Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Ptaki mają głos”. Wernisaż wystawy malarstwa Iwony Ostrowskiej w Galerii Podlaskiej (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 4 lutego 2022
, godz. 18:00
Galeria Podlaska Bialskiego Centrum Kultury im. B. Kaczyńskiego zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Iwony Ostrowskiej pt. „Ptaki mają głos”, który odbędzie się  4 lutego (piątek) o godz. 18.00. Wystawę oglądać można od 3 lutego do 2 marca 2022 r.

O Autorce:

Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni profesora Mieczysława Wiśniewskiego. Prace przedstawiała na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Uczestniczyła w Festiwalach Sztuki – Włochy, Turcja, Bruksela, Tunezja, Niemcy, Grecja, Łotwa. Jest uczestnikiem plenerów międzynarodowych i sympozjów twórczych. Prezentowała swoje obrazy na 15 wystawach indywidualnych oraz ponad 90 zbiorowych.

Sztuka, którą tworzy, rozpięta jest między malarstwem olejnym, grafiką, fotografią i projektowaniem graficznym. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, należy do Grupy Twórczej PositiveART i Młodzi Sztuką.

Tworzy autorskie projekty artystyczne, a także działa jako organizator/kurator wystaw/projektów ogólnopolskich, promujących sztukę współczesną. Współtworzy projekt artystyczny ProjectArt.

Najnowsze wystawy indywidualne:
2020 – Dom ze Sztuką w Centrum Praskim Koneser „Ptaki“
2020 – Malarstwo „Ptaki mówią“ Galeria Marchand
2019 – Filharmonia Świętokrzyska im. O. Kolberga, Kielce
2019 – Tarnowskie Centrum Kultury, Tarnów
2019 – Galeria Akcent „Wielkie poruszenie“, Grudziądz
2018 – Galeria DAP, Warszawa
2018 – „Wielkie poruszenie“, Galeria U, Warszawa
2017 – Centrum Kreatywności, Warszawa
2017 – Galeria Oranżeria, Radzyń Podlaski
2107 – Galeria Hutnik „Ptaki mówią“ Wyszków
2017 – Międzynarodowa Wystawa Daugavpilis Mark Rothko ART Centre, Łotwa
2017 – Sobienie Królewskie „Ptaki“ Gallery Art. Krajewski
2017 – Wystawa „Ptaki“ Związek Polskich Artystów Plastyków – Galeria Lufcik
2016 – Okręgowa Izba Radców Prawnych Warszawa
2016 – Barykady „Ptaki Wojny“ Krakowskie Przedmieście
2015 – Galeria 33 Ostrów Wielkopolski

Fragmenty wywiadu Janusza Żabiuka z Iwoną Ostrowską

Obserwując to co malujesz obecnie, masz czas ptaków. Każdy ptak też wyraża pewne emocje i cechy. Jak narodziła się idea malowania ptaków?

To był przypadek. Pojechałam na plener z innym pomysłem, okazało się już pierwszego dnia, że to porażka. To co wymyśliłam nie sprawdziło się na płótnie. Stwierdziłam, że muszę wymyślić coś innego i po dwóch dniach myślenia pojechaliśmy na taką głęboką wieś, która skojarzyła mi się z ptaka-mi. Wszyscy pojechali na kajaki ja zostałam, wtedy tak się wszystko wyciszyło wokół mnie i zaczęłam malować właśnie ptaki. Powstał jeden potem drugi i zaczęła powstawać seria.Ja nazwałam je ranne ptaki, były takie monochromatyczne, ciemne, takie nieprzyjazne, bo ja miałam wtedy taki nastrój. One miały być ciemne, skrzywdzone, ptaki rozsadzały to płótno, nie mieściły się na nim. To zaczęło mi się podobać i zaczęły powstawać następne – jak grzyby po deszczu.

Malowanie ptaków dawało Ci dużą przyjemność i satysfakcję.

Ogromną! Po za tym bawiłam się jeszcze fakturą, nie tylko pomysłem, miałam wszystko w jednym. Nie dość, że malowałam te ptaki, to jeszcze próbowałam stworzyć by one nie były tak namalowane lekko, kreską czy plamą ale tworzyłam odpowiednią fakturę i one były fajne i ciekawe fakturowo, wyglądały trochę jak grafika, biało-szare, czarne, błyskał gdzieś czerwony. To było dla mnie szalenie fajne bo po raz pierwszy tak malowałam. Do tej pory malowałam pędzlem kolory jak zwykłe obrazy, a tutaj zrobiłam coś kompletnie innego, coś co zaczęło mi się podobać i to zaczęłam rozwijać. Nie wystawiałam tych obrazów, ale przytrafiła mi się wystawa graficzna, zrobiłam zdjęcie i odbiłam to na papierze. Ten obraz zrobił furorę na tej wystawie, był na najważniejszej ścianie, a mój przyjaciel powiedział „Maluj te pta-ki”. Dostałam potwierdzenie, że to jest właśnie to. Zaczęłam przetwarzać, potem znalazłam swój własny styl tych ptaków. Występowały jako ptaki wojny, ptaki przyjazne, nieprzyjazne, miłości, ptaki są wszędzie. Powstawały różne serie, były też ptaki łączone z poezją.

Ptaki nie odleciały jeszcze od Ciebie? 

Pomysłów na te ptaki są tysiące. Ptaki mogą być poezją, miłością, mam pomysły na ptaki Św. Franciszka, które w zanadrzu czekają i wiele, wiele innych.

I na koniec chyba jedno z ważniejszych pytań. Czym jest dla Ciebie sztuka?

Sztuka jest podróżą, w której horyzont jest jedynie iluzją. Podróż jest moim żywiołem pomiędzy żywiołami: sztuką i miłością. Podróżuję ze sztuką i poprzez sztukę w głąb siebie smakując życie. Życie ma smak niezrównany, jako że jest zmysłowe. Zmysłami je odbieram i przetwarzam w sztukę. To co tworzę jako artystka, tworzę z głębi siebie. Jednakżeby odczytać moje płótna, trzeba poruszenia zmysłów, udania się w podróż, która bywa długa, albo krótkotrwała jak wrażenie. Moja sztuka jest przeniesieniem miłości i chwili, z życia do malarstwa. Tylko życie i sztuka z niego są prawdziwe. To początek prawdy.

 

Źródło / grafiki: Galeria Podlaska 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama