Reklama

Terespol: Przemycali farmaceutyki i papierosy

W bagażach i pojazdach podróżnych, którzy przekraczali granicę w Terespolu, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli spore ilości farmaceutyków i papierosów.

Przywóz leków – możliwy tylko na własne potrzeby
Jeden z mieszkańców Białorusi próbował nielegalnie wwieźć do Polski 1000 tabletek leku wykorzystywanego m.in. w leczeniu schorzeń neurologicznych. Tłumaczył, że to na własny użytek. Jego krajan przemycał z kolei 60 ampułek hormonu wzrostu. Nielegalny towar ukrył pod siedzeniami pojazdu.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zajęli specyfiki, a przeciwko mężczyznom – w związku z podjętymi przez nich próbami przemytu – wszczęli postępowania karne skarbowe. Dodatkowo, za naruszenie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne, obywatelom Białorusi grozi też odpowiedzialność karna.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że zgodnie z obowiązującymi przepisami leki i farmaceutyki można przewozić przez granicę tylko na własne potrzeby lecznicze. Maksymalna ilość – to pięć najmniejszych opakowań leku. Bez specjalnego zezwolenia całkowicie zakazany jest przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych.

Przerobiony samochód zostanie zatrzymany przez KAS
Sporych przeróbek w swoich pojazdach podjęło się pięciu obywateli Białorusi, którzy w ostatnich dniach przekraczali granicę w Terespolu. Każdy z nich miał przerobioną skrzynię biegów. Wszystko po to, by ukryć przemyt.

Manewr z przeróbkami się nie udał, bo wszystkie pojazdy szczegółowo przeskanowane zostały na urządzeniu RTG. Po analizie obrazu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wiedzieli gdzie szukać. Z samochodów wyjęli łącznie 1330 paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy o szacunkowej wartości rynkowej około 20 tys. złotych.

Zarówno papierosy, jak i przystosowane do ich przemytu pojazdy, zostały zajęte do dalszego postępowania.

 

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Michał Deruś rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama