Reklama

Huszcza: Grupa rekonstrukcyjna uczciła pamięć ks. Walentego Nawrockiego

23 stycznia przy kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy w Huszczy odbyło się uroczyste złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i oddanie hołdu pamięci jednemu z dowódców Powstania Styczniowego - ks. Walentemu Nawrockiemu.

Początek uroczystych obchodów 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, w których uczestniczyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa” miał miejsce w parafii pw. Św. Ojca Pio w Rakowiskach, gdzie członkowie organizacji wzięli udział w mszy świętej w intencji bohaterskich powstańców i przeprowadzili krótką prelekcję na temat wydarzeń styczniowych sprzed lat.

Po mszy członkowie grupy „Niepodległa”, której przewodniczy prezes Romuald Moszkowski, udali się do kościoła parafialnego w Huszczy, gdzie złożyli kwiaty i oddali hołd pamięci przed pomnikiem poświęconym ks. Walentemu Nawrockiemu (1792-1875), administratorowi kościoła rzymsko-katolickiego w Huszczy, kapelanowi pułku ułanów w powstaniu listopadowym oraz dowódcy oddziału powstańczego w 1863 r., który poprowadził do boju szlachtę z Wisek i Huszczy. Ks. Nawrocki brał udział w bitwie pod Łomazami.

W uroczystości wziął udział ks. mgr Mariusz Czyżak, proboszcz Parafii pw. Trójcy Świętej w Huszczy.

GRH „Niepodległa” skupia pasjonatów historii II wojny światowej oraz wczesnego PRL-u, którzy poprzez inscenizacje, rekonstrukcję historyczne oraz pokazy statyczne ukazują panujące wówczas realia jednostek podziemia niepodległościowego.

 

materiał: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa”
zdjęcie: Romulad Moszkowski, GRH „Niepodległa”
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama