Reklama

Wójt Drelowa Piotr Kazimierski o budżecie na 2022 rok (film)

Nieprzewidywalny rok 2022 budzi wiele wątpliwości, zarówno wśród mieszkańców, jak i władz samorządowych. Uchwalony na koniec grudnia ubiegłego roku budżet Gminy Drelów, choć zamyka się nadwyżką pozwalającą pokryć dotychczasowe zadłużenia, w ocenie wójta Piotra Kazimierskiego jest wielką niewiadomą. Z włodarzem Gminy Drelów rozmawiamy o planowanych działaniach inwestycyjnych oraz rozwijającej się współpracy z Powiatem Bialskim oraz Miastem i Gminą Międzyrzec Podlaski.

Jak zauważa wójt Piotr Kazimierski, rozpoczęty rok 2022 jest rokiem wielkiej niepewności ze względu na trwającą pandemię i trudne do określenia procesy, które wpływają znacząco na funkcjonowanie przede wszystkim małych samorządów. – Tracimy wszyscy finansowo, ale nie ma co ukrywać – gospodarka jest mocno dławiona przez pandemię, co przekłada się bezpośrednio na budżet samorządu. Przecież nasze samorządy nie mają wielkich środków z funduszy własnych, musielibyśmy w sposób nieograniczony podnosić podatki, na co mieszkańców zwyczajnie nie stać – zauważa włodarz. – Żyjemy z subwencji i dotacji, funkcjonujemy również dzięki funduszom europejskim i rządowym, które są w dużej mierze ograniczane możliwościami finansowymi państwa. Radzimy sobie i staramy się korzystać z tych funduszy, nowy PROW już jest wstępnie ogłaszany, a w nim ponad 100 mln euro. Będziemy składać wnioski o dofinansowanie oczyszczalni ścieków.

Nadwyżka budżetowa na spłatę zobowiązań

Uchwalony 30 grudnia 2021 r. budżet Gminy Drelów na rok 2022 zamyka się kwotą 30.808.200 zł, z czego dochody bieżące stanowią 22.794.274,37 zł,  natomiast majątkowe 8.013.925,63 zł. Wydatki sięgają rzędu 29.968.200 zł, z tego bieżące 21.171.875,34 zł i majątkowe 8.796.324,66 zł. Budżet zamyka nadwyżka w wysokości 840 tys. zł. – Budżet mamy z nadwyżką, którą przeznaczamy na spłatę zobowiązań zaciągniętych wcześniej na potrzeby budowy wodociągów, przydomowych oczyszczalni ścieków i instalacji solarnych – wyjaśnia Piotr Kazimierski. – Mamy ich już na naszym terenie na tyle dużo, że mieszkańcy nie zgłaszają kolejnych zapotrzebowań. Obecnie na bieżąco radzimy sobie z fotowoltaiką. W najważniejszych zamierzeniach inwestycyjnych pozostają przede wszystkim drogi, dlatego cieszymy się z dofinansowania 95% kosztów ze środków Polskiego Ładu. Podpisaliśmy promesę na 9,5 mln złotych. Środki te w części zostaną wydane w tym roku. Za 3,5 mln złotych zostaną wykonane trzy odcinki dróg gminnych i zostanie przygotowana kolejna droga – ul. Nowa, która jest najdłuższą drogą w gminie. W tym roku odcinek 2,5 km będzie w przygotowaniu, budowa nastąpi na początku roku 2023.

Gmina liczy na oszczędności

W połowie stycznia 2022 r. rozpocznie się montaż 220 instalacji fotowoltaicznych na dachach mieszkańców gminy. Dzięki pozyskanym środkom na kwotę ok. 1,3 mln złotych w tym roku zostanie kompleksowo zmodernizowane oświetlenie uliczne, stare oprawy zostaną wymienione na nowoczesne oprawy ledowe. – Być może pojawi się kilka nowych punktów świetlnych. Liczymy też na oszczędności z tego tytułu. Łącznie na inwestycje wydamy ponad 8 mln złotych. Prawie 500 tys. złotych przeznaczamy na fundusze sołeckie – dodaje włodarz.

Wsparcie dla szkół

Niemal 5 mln złotych z budżetu Gminy pokryje zapotrzebowanie oświatowe. Gmina utrzymuje cztery szkoły podstawowe, wspiera również dotacjami jedną ze szkół społecznych. – Utrzymujemy te szkoły mimo ogromnych podwyżek, które musimy sfinansować z własnych środków, ponieważ te budżety są niedoszacowane – zauważa wójt Kazimierski. – Jak na możliwości naszej gminy, gdzie na ponad 20 km2 mieszka 5,5 tys. mieszkańców, to nie lada wyzwanie. Uważamy jednak, że szkoła to status miejscowości, a jej brak ten status znacznie obniża. Za wszelką cenę, na ile jest to możliwe, pozyskujemy fundusze zewnętrzne i staramy się zaspakajać potrzeby oświatowe mieszkańców. Dołożymy w tym roku 5 mln złotych z budżetu, ale dzięki temu szkoły ocalały, funkcjonuje przedszkole, uważam więc, że te najważniejsze zbiorowe potrzeby mieszkańców zabezpieczamy, choć wiele jest jeszcze do zrobienia. 

Współpraca procentuje

Dzięki współpracy z sąsiadami Gminy Drelów, m.in. z Powiatem Bialskim, powstanie droga do Sokula. – Współpraca z powiatem od lat wygląda wzorowo. Sokule to ostatnia miejscowość w gminie Drelów, do której nie ma dojazdu drogą asfaltową. Mam nadzieję, że w tym roku to właśnie się zmieni. Gmina będzie współfinansować tę budowę, bo szczególnie nam na tym zależy – podkreśla wójt Kazimierski. Sokule będą szczególnie docenione w tym roku. Będzie tam wykonana nawierzchnia asfaltowa na odcinku prawie 3 km, wreszcie dotrze tam też wodociąg, na co samorząd przeznaczy prawie 1 mln z przyznanych środków subwencyjnych. – Z racji znacznej odległości i ustronności jest to ostatnia wieś w gminie, do której wodociąg jeszcze nie dotarł. Po jego wykonaniu będziemy mogli pochwalić się 100% zwodociągowaniem terenu gminy. Uśredniając mamy 2,5 przyłącza na jeden kilometr linii wodociągowej, co świadczy o rozległości obszarowej naszej gminy.

Jak zaznacza Piotr Kazimierski, sąsiednie samorządy są gminie szczególnie przychylne i współpraca z nimi zawsze dobrze wychodzi, szczególnie z Gminą Międzyrzec Podlaski, z którą Gmina Drelów spięta jest m.in. Międzygminnym Związkiem Komunalnym przynoszącym profity choćby w postaci najniższych cen gospodarki odpadami komunalnymi w regionie. – Granica to tylko kreska na mapie i jeśli samorządy się rozumieją, to można wspólnie sięgać po wiele inwestycji. Odcinamy również kupony dzięki bliskiemu sąsiedztwu miasta, które prężnie się rozwija. Mam nadzieję, że nasza współpraca nadal będzie się rozwijać z pożytkiem dla wszystkich – podsumowuje włodarz.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk
zdjęcie: Biper TV
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama