Reklama

Obchody 75. rocznicy śmierci Czesława Czaplińskiego w Sosnowicy (galeria)

17 stycznia w Sosnowicy odbyły się obchody 75. rocznicy śmierci Czesława Czaplińskiego, ps. Jur, żołnierza AK i komendanta placówki WIN. W uroczystości wziął udział jego wnuk Czesław Czapliński. Na wydarzenie zaprosili przedstawiciele Gminnej Biblioteki Publicznej im. Krystyny Krahelskiej w Sosnowicy oraz Stowarzyszenia „Historyczna Sosnowica".

W intencji śp. Czesława Czaplińskiego ps. „Grom”, „Jur”, żołnierza AK-DSZ-WIN, komendanta placówki WIN Dębowa Kłoda, zastępcy komendanta Rejonu V Włodawskiego Obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, została odprawiona msza święta w kościele parafialnym w Sosnowicy.

Uroczystościom rocznicowym towarzyszyła prelekcja Grzegorza Makusa – eksperta w dziedzinie historii Włodawskiego Obwodu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość i pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie odznaczonego przez Prezydenta RP „Złotym Krzyżem Zasługi” za wkład za przywracanie pamięci o żołnierzach wyklętych, który przybliżył postać rozstrzelanego w publicznej egzekucji żołnierza i kontekst historyczny jego śmierci. Gościnnie wystąpił wokalista Norbert „Smoła” Smoliński, w którego dorobku artystycznym znajduje się znaczna ilość wzruszających utworów o tematyce historyczno–patriotycznej. Wokalista, ze względu na silny wiatr i awarię prądu, wystąpił bez nagłośnienia. Jeden z utworów zaśpiewał w duecie z uczennicą Szkoły Podstawowej w Sosnowicy Magdaleną Szelepajło

Uczestnicy spotkania wzięli również udział w przemarszu na dawny sosnowicki rynek w centrum miejscowości i odsłonięciu tablicy memoratywnej, przy której, o godz. 12:10 – tożsamej dla godziny śmierci żołnierz, nastąpiło złożenie kwiatów. Tablicę ufundował Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

W wydarzenie aktywnie zaangażowały się Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa” z Białej Podlaskiej, Stowarzyszenie Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny oraz reprezentanci Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Przybyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Sosnowicy z dyrektor Marzeną Waszczuk Bancerz na czele oraz poczty sztandarowe OSP w Sosnowicy i Kombatantów Zrzeszenia WiN.

 

 

materiał/zdjęcia: Romuald Moszkowski – Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Niepodległa” / Historyczna Sosnowica
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama