Reklama

Aulin – Kiedy go stosować? Jak działa?

W przypadku wystąpienia ostrego bólu i stanu zapalnego niezwykle pomocnym lekiem jest Aulin. Działa on przeciwzapalnie i przeciwbólowo, pomaga między innymi w chorobach zwyrodnieniowych stawów, przy bolesnym miesiączkowaniu. Aulin jest wydawany wyłącznie na receptę, należy zawsze stosować go zgodnie z zaleceniami lekarza, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat działania tego leku, dawkowania, przeciwwskazań do stosowania i możliwych skutków ubocznych.

Jak działa Aulin i jakie są wskazania do jego stosowania?

Aulin jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, który ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zawarte w nim substancje aktywne są odpowiedzialne za hamowanie syntezy prostaglandyn. Środek jest bardzo dobrze wchłaniany w przewodzie pokarmowym, co przekłada się na szybkie działanie. O maksymalnym stężeniu w krwiobiegu można mówić już nawet po upływie dwóch godzin od zażycia. Aulin jest metabolizowany w wątrobie, wiąże się w duży stopniu z białkami obecnymi w osoczu. Nadrzędnym zastosowaniem leku Aulin jest leczenie ostrego bólu. Przepisuje się go kobietom cierpiącym z powodu pierwotnych bolesnych miesiączek. Substancją czynną Aulinu jest nimesulid. Może być stosowany zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci powyżej dwunastego roku życia. W przypadku dziewczynek jest on przepisywany głównie na bolesne miesiączkowanie. Lek występuje w postaci tabletek i zawiesiny, przyjmuje się go doustnie.

Dawkowanie preparatu i możliwe skutki uboczne

Dawkowanie leku Aulin jest kwestią indywidualną, trzeba dobrać go do stanu pacjenta, towarzyszących mu dolegliwości. Bardzo ważne będzie to, aby traktować Aulin jako ostateczność i stosować jak najkrócej. Należy zacząć od jak najmniejszej skutecznej dawki, kuracja Aulinem nie powinna trwać dłużej niż piętnaście dni. Średnia dawka wynosi 100 mg leku na dobę, której nie zaleca się przyjmować na raz, najlepiej podzielić ją na dwie porcje. Aulin w postaci zawiesiny należy najpierw rozpuścić w szklance wody. Jeśli ktoś przyjmie zbyt dużą dawkę leku lub wystąpią u niego działania niepożądane, to powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać na oddział ratunkowy do szpitala w celu uzyskania pomocy medycznej. Kuracja Aulinem może powodować nadmierną senność, bóle brzucha, nudności, czasem dochodzi nawet do krwawienia z żołądka i problemów z oddychaniem.

Przed przyjęciem leku Aulin należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, przeczytać o interakcjach z konkretnymi substancjami. Preparat nie może być łączony z niektórymi lekami, bo grozi to wystąpieniem poważnych skutków ubocznych. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku zaburzeń krzepnięcia krwi, chorób czynnościowych nerek. Im dłużej trwa terapia Aulinem, tym bardziej zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Mogą pojawić się: dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zawroty głowy, duszności, uporczywy świąd, wysypka, nadmierna potliwość, nadciśnienie, koszmary senne, anemia, uczucie niepokoju, zaburzenia widzenia, zapalenie skóry, tachykardia, osłabienie, objawy anafilaktyczne, skurcz oskrzeli, astma. Lista możliwych skutków ubocznych jest długa, dlatego warto zapoznać się dokładnie z ulotką leku.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help

 

opracowanie: Leszek Niedaleki Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama