Reklama

Romanów: Koncert Kolęd i Pastorałek (film) (galeria)

9 stycznia w romanowskim dworze odbył się Koncert Kolęd i Pastorałek, podczas którego można było wysłuchać utworów w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Klubu Seniora "Echo Polesia" z Terespola i Litevka Quartet. Z koncertem skrzypcowym "Śpiewajcie i grajcie Mu" wystąpiła Oliwia Spychel. Przedstawiamy pełny zapis koncertu, który dostępny jest również na kanale YouTube Radia Biper.

Zgromadzonych na koncercie gości powitał dyrektor Muzeum w Romanowie Krzysztof Bruczuk. – Tradycja noworocznych kolęd sięga już wielu lat. Wcześniej, dopóki istniała tu szkoła podstawowa, organizowane były choinki noworoczne. Kolędy i pastorałki, które dziś usłyszymy, są na trwałe wpisane w polską kulturę. Są elementem pielęgnowanym na dworach ziemiańskich, a Romanów to nic innego, jak jeden z takich właśnie dworów – mówił Krzysztof Bruczuk. – Jeśli chodzi o rodzinę Kraszewskich to odnajdujemy pewne związki z twórcami kolęd. Jan Kraszewski, ojciec pisarza, był przyjacielem Franciszka Karpińskiego – autora słynnej kolędy „Bóg się rodzi”

Z koncertem świątecznych utworów jako pierwszy wystąpił Zespół Śpiewaczy Klubu Seniora „Echo Polesia” z Terespola

Klub Seniora „Srebrny włos” z Terespola działający w Miejskim Ośrodku Kultury utworzył w 2012 r. z członków grupy Zespół Śpiewaczy „Echo Polesia”, który aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym powiatu bialskiego oraz miasta Terespol. Wiele razy uczestniczył, uświetniając uroczystości państwowe i kościele, w wydarzeniach na terenie Terespola i okolic. Bierze udział w przeglądach, prezentacjach i innych imprezach artystycznych. Był organizatorem „Spotkania śpiewających seniorów”. Zespół zajął trzecie miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej oraz trzecie miejsce w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Tucznej. 

Kolejnym punktem programu był koncert skrzypcowy w wykonaniu Oliwii Spychel

Oliwia jest młodą i uzdolnioną skrzypaczką, która aktywnie uczestniczy w promowaniu kultury i muzyki tradycyjnej regionu Południowego Podlasia. Kilkukrotna stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego za upowszechnianie muzyki tradycyjnej, uhonorowana Nagrodą Starosty Bialskiego „Bialskie Talenty”. Stypendystka Prezydenta Miasta Biała Podlaska. W dorobku artystycznym posiada autorską płytę z polskimi kolędami na skrzypcach.

Kulminacyjnym punktem muzycznego wieczoru w romanowskim dworze był występ zespołu Litevka Quartet.

Litevka Quartet to zespół akustyczny grający zróżnicowaną muzykę. Powstał na początku 2021 r. Zespół tworzą profesjonalni i doświadczeni muzycy: pianista Mariusz Chwedoruk, gitarzysta Marek Kowalczyk, kontrabasista Piotr Majewski oraz wokalista Adrian Litevka, uczestnik programów telewizyjnych takich jak „Must be the music” czy „The Voice of Poland”.

Spotkania kolędowe w Romanowie organizowane są tradycyjnie na początku roku i są czasem podsumowania minionego czasu jak również snucia planów na przyszłość. – Wszystkie zamierzenia zapisane w planie działalności na rok 2021 udało nam się w pełni zrealizować. Zakończyliśmy dwa projekty „Program współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina” oraz wydanie albumu „Sekrety Romanowa”, w którym pokazaliśmy poezję Kraszewskiego – wyjaśnia dyrektor romanowskiego muzeum, które w roku 2021 odwiedziło o 27% więcej osób w stosunku do roku poprzedniego. – Udało nam się pozyskać również cenne pamiątki: portrety Kajetana Kraszewskiego, Józefa Sapiechy i Romana Sanguszki przekazane przez Jeremiasza Rościszewskiego. Dzięki życzliwości władz Powiatu Bialskiego pozyskaliśmy także cenny portret Józefa Ignacego Kraszewskiego autorstwa Mikołaja Dawidowicza pochodzący najprawdopodobniej z 1884 r.

materiał: Radio Biper Gmina Sosnówka
film: Radio Biper TV
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk

Galeria:

Autor zdjęć:
Małgorzata Mieńko

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama