Reklama

Upamiętnią 148. rocznicę męczeństwa unitów z Drelowa (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 17 stycznia 2022
, godz. 08:45
17 stycznia w 148. rocznicę męczeństwa drelowskich Unitów odbędą się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenie.  Jak co roku odbędzie się złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą męczeństwo drelowskich unitów, odprawiona zostanie msza św. Ponadto uczniowie ze Szkoły Podstawowej wystawią widowisko artystyczne pt. "Pójdź w krainę łez", a po nim odbędzie się premiera filmu pt. "Znicze pamięci, czyli historia parafii w Drelowie".

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

godz. 8:45 – Zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą miejsce męczeństwa Unitów
godz. 9:00 – Msza św. w kościele parafialnym w Drelowie
godz. 10:30 – Uroczystości  z okazji Dnia Patronów Szkoły Podstawowej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Drelowie:
–  powitanie gości
– widowisko artystyczne pt. „Pójdź w krainę łez” 
– premiera filmu pt. „Znicze pamięci, czyli historia parafii w Drelowie”
– wystąpienia okolicznościowe.

Męczennicy z Drelowa, to 13 unitów zabitych 17 stycznia 1874 przez wojsko rosyjskie w czasie akcji  przymusowego nawracania na prawosławie. W pacyfikacji wzięły udział dwie roty piechoty oraz sotnia kozacka. Oprócz zabitych rannych zostało około 200 osób. Unici w Drelowie wytrwale bronili własnej cerkwi i wiary nie chcąc oddać kluczy do świątyni, i przyjąć prawosławia. 

Uroczystość będzie także okazją do podsumowania kompleksowego remontu wnętrza kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie. Przypomnijmy, że w ramach remontu wymieniono w nim posadzkę, odbył się remont tynków w dolnej części ścian prezbiterium i nawy a także zostało pomalowane całe wnętrze. Dodatkowo prace konserwatorskie prowadzone były przy ołtarzach i chrzcielnicy. Całkowita koszt remontu wyniósł 980 tys. zł z czego 680 tys.  zł, to wsparcie z Unii Europejskiej.  Kościół pełni funkcję miejsca kultu, historyczną i architektoniczną. Świątynia została wzniesiona w 1835 r. w stylu neoklasycystycznym i jest ważnym elementem architektonicznym w zabudowie miejscowości Drelów. Oprócz walorów architektonicznych charakterystycznych dla stylu obiekt pełni rolę symbolu męczeństwa ludności Podlasia pod zaborem rosyjskim i służy kultywowaniu pamięci o Męczennikach Podlaskich.

Źródło: SP w Drelowie
Zdjęcie: arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz podobne artykuły

Reklama