Reklama

Przemysław Litwiniuk członkiem Rady Polityki Pieniężnej

Przemysław Litwiniuk został wybrany przez Senat na nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Przypomnijmy, że Litwiniuk w latach 2006–2014 był przewodniczącym Rady Powiatu Bialskiego a w latach 2014–2018  przewodniczącym Sejmiku Województwa Lubelskiego. Od 2016 roku jest prezesem zarządu powiatowego PSL w powiecie bialskim. 

Międzyrzeczanin został wybrany do RPP razem z Ludwikiem Koteckim. Nowi członkowie zastąpili po 6-letniej kadencji  Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Kandydaturę Litwiniuka poparło 59 senatorów, przeciw było 3, 36 senatorów wstrzymało się od głosu. Nowi członkowie RPP złożyli przysięgę zgodnie z ustawą o NBP.

W skład Rady Polityki Pieniężnej wchodzi razem 9 członków. Powołuje ich Sejm, Senat oraz Prezydent RP. Skład uzupełnia prezes Narodowego Banku Polskiego, który jednocześnie jest przewodniczącym RPP. Jej zadania to coroczne ustalanie założeń i realizacja polityki pieniężnej państwa. Rada ma za zadanie ustalić wysokość podstawowych stóp procentowych, zasady operacji otwartego rynku oraz zasady tryb naliczania i utrzymywania rezerwy obowiązkowej. RPP zatwierdza również pan finansowy banku centralnego oraz sprawozdanie z działalności NBP.
 

Źródło: biznes.interia.pl
Zdjęcie: arch. Radio Biper

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Wyślij tweeta
Share on email
Wyślij e-mailem

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama